Jak zostać producentem muzycznym? - Stereosound - studio nagrań, mix i mastering, mastering online produkcja muzyki, szkolenia

Jak zostać producentem muzycznym?

mix mastering co to
Co to jest mix i mastering? Osiągnij zawodowe brzmienie na skróty
21 czerwca, 2021
mastering dla poczatkujacych
Mastering dla początkujących
19 sierpnia, 2021
mix mastering co to
Co to jest mix i mastering? Osiągnij zawodowe brzmienie na skróty
21 czerwca, 2021
mastering dla poczatkujacych
Mastering dla początkujących
19 sierpnia, 2021
Pokaż wszystko

Jak zostać producentem muzycznym?

jak zostać producentem muzycznym

Bycie producentem muzycznym to świetny sposób na życie. 

 

Jednak analizując rynek muzyczny w dzisiejszych czasach, należy o tym pamiętać, że aby w pełni zrealizować się zawodowo jak i finansowo należy się poświęcić w 100 % jeśli zdecydujecie się na taką ścieżkę kariery. Mówiąc o poświęceniu, mam tutaj na myśli, iż musicie w pełni nastawić się na regularny rozwój swoich umiejętności oraz konsekwencję w tym co będziecie robić. 

Tylko wyznaczając sobie odpowiedni plan działania i umiejętnie realizując wszystko co się w nim znajdzie będziecie w stanie dojść do tego, aby ta pasja jaką niewątpliwie jest praca z dźwiękiem przerodziła się ostatecznie w coś, co pozwoli Wam także spokojnie utrzymać się z tego finansowo. 

W tym wpisie chcę się skupić na Was dla tym co będzie najważniejsze, aby uzyskać w jak najszybszy sposób najlepsze rezultaty. Mam tutaj na myśli jakość kompozycji jakie będą wychodziły z Waszego studia. Bo tak po prawdzie bez tego nic się nie uda. Nie ma drogi na skróty. Musicie wykazać się czymś, co będzie miało odpowiedni poziom i będzie w stanie bez problemu konkurować z profesjonalnymi produkcjami. To nawet nie musi być coś oryginalnego (chociaż dobrze by było, bo dzięki temu muzyka może się rozwijać), jednak pamiętajcie, że dzisiaj ciężko się wybić z czym przeciętnym. 

Dlatego te porady, które zamieszczam poniżej, pozwolą Wam obrać właściwą ścieżkę. I szczerze mam nadzieję, że dzięki nim unikniecie wielu błędów z jakimi jak się musiałem stykać kiedy zaczynałem. 

Wyjątki od reguły zdarzają się bardzo rzadko. 

Mam tutaj na myśli tworzenie czegoś co będzie brzmiało wyjątkowo i będzie stanowiło przełom w muzyce. Musicie się nastawić na to, iż większość z Was może być bardzo dobrymi producentami muzycznymi, ale będzie zajmowała się tworzeniem muzyki, która będzie wypadkową tego co znajduje się już na rynku. Dlatego moja rada jest taka, aby nie szukać bez końca tego nowego nurtu, a jeśli czujecie, że po prostu produkcja muzyki to jest to, co chcecie robić, to skupcie się na tym co już znacie i idźcie zgodnie z nurtem. Ważne jest tylko to, aby ostatecznie poprzez swoją regularną pracę dojść do takiego poziomu, że to co wyjdzie spod Waszych rąk będzie brzmiało profesjonalnie. 

Skupienie się na jednym gatunku muzycznym. 

Moja druga porada wynika z tego o czym wspomniałem powyżej. W moim przypadku był to ciężki orzech do zgryzienia (i nadal jest). Mam bowiem problem z tym, że w swojej pracy zawsze czerpie swoje inspiracje z wielu gatunków muzycznych. Wynika to z tego, że na co dzień słucham różnej muzyki i też przez to mam problem, żeby skupić się na jednym nurcie. Dlatego też na tym etapie mojej kariery skupiam się na wsparciu w produkcji oraz miksie i masteringu (dzięki temu moją wiedzę oraz to, że znam i czuje muzycznie wiele gatunków mogę bez problemu wykorzystać w swojej pracy). 

W każdym razie dla osób, które zaczynają moja porada brzmi. Jeśli podoba Wam się jakiś gatunek muzyczny, to skupcie się na nim. Analizujcie utwory od najlepszych w danym gatunku. Zarówno pod względem dźwiękowym jak i ze względu na budowę aranżu. Zdecydowanie na początku polecam kopiować całe aranże. Dzięki temu w krótkim okresie czasu zaczniecie czuć, co składa się na dobrą kompozycję – czyli jak ma być zbudowany aranż, jakie dźwięki dobrać, aby całościowo uzyskać profesjonalny rezultat. 

Starajcie się prosić innych producentów i słuchaczy o szczery komentarz do tego co robicie. 

O ile ta pierwsza grupa osób (czyli producenci muzyczni) pozwolą Wam dopracować Wasz warsztat, to nie zapominajcie, że ta druga grupa, czyli słuchacze jest równie wartościowa. Bo dzięki takim komentarzom będziecie w stanie powiedzieć, czy “coś po prostu działa w terenie”. 

Szukajcie ludzi do współpracy, celem dalszego rozwoju zawodowego. 

Pamiętajcie, że w większości przypadków ciężko osiągnąć odpowiednie wyniki samemu. Dlatego szukajcie cały czas ludzi do współpracy, mówię nie tylko o muzykach, ale także o ludziach którzy robią coś co może łączyć się z tą branża, czyli np. rejestratorach wideo itp. Współpraca z osobą, która może dla Was przygotować klip do jednego z Waszych projektów, to bardzo dobry pomysł na zwiększenie uzyskania komercyjnego rezultatu w kwestii promocji muzyki. Z badań wynika bowiem, iż prezentacja audio-wideo jest mocniejsza w swoim przekazie o 50 % w porównaniu do samego słuchania utworu. Dlatego jak będziecie mieli takie możliwości, to starajcie się wykorzystać takie okazje. Docelowo jeśli będziecie także przy tym dbali o relacje z tego typu osobami, pozwolą Wam one zbudować siatkę osób z którymi możecie współpracować. Zasada jest prosta jak w każdym biznesie. Znajomości to więcej niż połowa sukcesu. Bo dzięki nim możecie mieć jeszcze większe szanse na uzyskanie rekomendacji, co przełoży się na większą ilość pracy dla Was. 

Systematyczna praca. 

Powtarzam to z uporem maniaka, na każdych moich warsztatach i nie tylko. Bez systematyczności nie uda się zrealizować tego co chcecie. Rozumiem, że z muzyką jest tak, że po prostu możecie mieć okres bez weny. Ale jeśli to jest to, co chcecie robić w życiu, to wtedy zawsze ten czas można wykorzystać na to, aby popracować nad swoimi technikami, rozbudowanie bazy dźwięków, skupieniem się na marketingu swojej osoby. Ważne, żeby wszystko to co robicie prowadziło ostatecznie do uzyskania wysokiej jakości wyników, które będą powtarzalne za każdym razem. I będzie to po prostu słychać w Waszej pracy. 

I tak jak wspomniałem na początku, jeśli chcecie w tym temacie działać sami, a nie szukać po prostu kogoś kto za Was będzie odwalał pracę (mówię tutaj o zamówieniu sobie u kogoś produkcji dla Was), to nie ma drogi na skróty. I najpierw trzeba zbudować własne profesjonalne portfolio i później przejść do dalszego rozwoju Waszej kariery, czyli do etapu marketingowego. Ale jeśli Wasze utwory się sprzedadzą wśród słuchaczy, to wtedy zdecydowanie będzie łatwiej uzyskać taki status, aby całościowo to wszystko co robicie przynosiło ostatecznie odpowiedni wymiar finansowy

Przy okazji tego wpisu jakiś czas temu zamieściłem na swoim kanale youtube wideo na ten temat, dlatego jeśli chcecie także posłuchać porad ode mnie na ten temat, to zapraszam do obejrzenia całego materiału. Samych sukcesów Wam życzę. 

 

 

Jak szukacie kogoś, kto pomoże Was wesprzeć w rozwoju kariery producenckiej to zapraszam do kontaktu. Od wielu lat zajmuje się szkoleniami w tym zakresie. Oprócz tego wspieram muzyków w uzyskaniu profesjonalnego brzmienia. Samych sukcesów życzę!