Co to jest mix i mastering? Osiągnij zawodowe brzmienie na skróty

Co to jest mix i mastering? Osiągnij zawodowe brzmienie na skróty

domowe studio nagrań
Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 2)
7 czerwca, 2021
jak zostać producentem muzycznym
Jak zostać producentem muzycznym?
26 lipca, 2021
domowe studio nagrań
Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 2)
7 czerwca, 2021
jak zostać producentem muzycznym
Jak zostać producentem muzycznym?
26 lipca, 2021
Pokaż wszystko

Co to jest mix i mastering? Osiągnij zawodowe brzmienie na skróty

mix mastering co to

Mix mastering to dwa ostatnie etapy związane z produkcją dźwiękową lub muzyczną.

Mówiąc prościej dzięki tym częściom układanki mamy możliwość dodania wisienki na torcie w ramach twojej produkcji dźwiękowej lub muzycznej.
Oczywiście także w ramach tych dwóch etapów będziesz się starała/starał wyeliminować wszystkie problemy związane np. z małą przejrzystością utworu, złym nagromadzeniem częstotliwości oraz np. słabą dynamiką. Jak już to to wszystko zostanie naprawione, to później zostaje etap masteringu, czyli finalne pogłośnienie twojego projektu do wymaganych standardów w danym medium lub gatunku muzycznym. Na tym etapie trzeba uważać na to, aby zrobić to odpowiednio tak, aby nie zniszczyć przy tym oryginalnej dynamiki produkcji.

 

Całościowo te dwa etapy odpowiadają za ok 20 do 30 % sukcesu. Pamiętaj, że najważniejsza jest realizacja dźwięku oraz produkcja muzyczna.

 

Mówiąc dosadnie: jeśli mamy kiepski wkład, to nawet najlepszy miks i mastering tego nie zmieni.

 

Jednak zanim wejdziesz głębiej w ten temat chciałbym zwrócić Ci uwagę na bardzo ważny temat. Dzięki metodzie opisanej poniżej zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów oraz osiągniesz zawodowe brzmienie szybciej.

Tekst poniżej to jeden z moich ostatnich artykułów jakie udostępniłem na moim koncie facebook. Chociaż zwracam się do tych z Was, którzy już zajmują się dłużej tym tematem, to bardzo Cię proszę, abyś przeczytał go do końca. Za niedługo mi podziękujesz :).

Czy dalej czujesz, że pomimo tego, iż masz wiedzę Twoje miksy dalej nie brzmią jak zawodowe utwory?
Czy w Twoim studio brzmienie jest ok, ale kiedy odsłuchujesz swoje projekty na słuchawkach lub w samochodzie, to nie jest już tak kolorowo?
Większość z Nas pracuje w dzisiejszych czasach w pomieszczeniach, które akustycznie nie są tak przygotowane jak zawodowe studia. Pamiętaj, że temat akustyki jest ważny w pracy nad produkcją i miksem utworu bowiem znacznie ją przyspiesza, ale szczerze powiem, że da się obejść ten temat jeśli nie masz na to miejsca oraz budżetu.

 

Co trzeba zrobić w takim wypadku?
Musisz zwrócić uwagę na to jak w takich warunkach jakie masz jak brzmi Twoje pomieszczenie na twoich monitorach odsłuchowych. Daj chwilę swoim uszom, aby poznały one jak brzmią profesjonalnie wykonane utwory w Twoim studio. Wystarczy tylko wyrobić sobie słuchanie od czasu do czasu “świeżych” utworów których podobają Ci się miksy i zgadzają się one z gatunkiem w ramach którego się aktualnie poruszasz. Wiesz już przecież, że one brzmią zawodowo w każdych warunkach. Czas więc jest je przesłuchać w Waszym pomieszczeniu.
Jak będziesz to robił systematycznie, to Twoje uszy z czasem przyzwyczają się do panujących u Ciebie warunków i automatycznie będziesz wiedział jakie decyzje podjąć, aby Twój projekt brzmiał zawodowo. Oczywiście jeśli jesteś jeszcze na etapie nauki tego typu słuchania krytycznego to warto pamiętać o porównywaniu A/B na każdym etapie produkcji, miksu. Kiedy pracuję w innym studio najpierw sprawdzam swoje ulubione utwory referencyjne, aby zresetować swoje uszy i porównać dane pomieszczenie z odsłuchem w moim studio.

 

Ta prosta metoda pozwoli Ci na uzyskanie bardzo dobrych miksów utworów niezależnie od tego w jakich warunkach pracujesz. Dzięki temu gdziekolwiek będziesz odtwarzał swoje prace, czy to w samochodzie, czy na słuchawkach, będą one zawsze brzmiały zawodowo.

 

Wypróbuj tą metodę przez kilka następnych tygodni, a gwarantuję, że usłyszysz różnicę w swojej pracy. Ważna jest w tym twoja konsekwencja i systematyczność, aby w tak krótkim czasie uzyskać pożądane rezultaty.

 

Jeśli interesuje Ciebie zdobycie większej wiedzy na tematy jak mix mastering to zapraszam do siebie na szkolenia indywidualne online lub u mnie w studio. Oprócz tego na stronie znajdziesz kursy do zakupu w tej tematyce. Pełną bibliotekę znajdziesz tutaj.