fbpx

Ableton Live 10 – środowisko do tworzenia muzyki

Ableton Live 10 – środowisko do tworzenia muzyki

Ableton Live 10 – środowisko do tworzenia muzyki

W następnych wpisach chciałem Wam przybliżyć programy z których korzystam do tworzenia i obróbki projektów muzycznych. Zaczynam od Ableton Live, który na rynku muzycznym jest już z nami od prawie 20 lat. Tak więc mamy tutaj do czynienia z dojrzałym środowiskiem, które idealnie się sprawdzi wśród osób szukających miejsca w którym będą mogłby stworzyć utwór od podstaw, zremiksować czyjeś nagranie, a także wykorzystać program jako podstawę do dogrywania przygotowanych ścieżek dźwiękowych w warunkach grania muzyki na żywo.

Do wyboru przy zakupie mamy trzy wersje: Intro, Standard oraz Suite. Najbardziej podstawowa wersja różni się tym głównie, iż ma ona okrojoną dostępność ścieżek audio/midi w projekcie do wykorzystania. Natomiast główną róźnicą pomiędzy wersjami Standard i Suite to oprócz zwiększonych zasobów w ramach biblloteki dźwięków mamy też środowisko modularne Max for Live w którym można tworzyć swoje instrumenty wirtualne oraz efekty midi/audio.

Którą wersję wybrać na start ?

Ja wszystkim osobom polecam wersję Standard, która w swoim pakiecie ma wszystko do tego żeby rozpocząć swoją przygodę z produkcją utworów muzycznych. Oczywiście wersja Suite ma więcej instrumentów dostępnych na pokładzie, ale ewentualnie polecam zainwestowanie tej różnicy cenowej np. w pakiet Native Instruments Komplete 12, który swoją jakością oraz zbiorem instrumentów, efektów, dźwięków wyprzedza nieco to co mamy dostępne tutaj. W każdym razie na stronie Abletona znajdziecie wersje demo, która działa w pełni przez 30 dni od daty pierwszej rejestracji. Dzięki temu dokładnie możecie sprawdzić jak działa sam program i jego instrumenty oraz efekty na pokładzie. 

Jeżeli nie macie tak dużego budżetu to sprawdźcie także branżowe fora internetowe np. kvraudio.com gdzie znajdziecie sekcje sprzedaży/zakupu. Dosyć często pojawiają się tam ogłoszenia związane ze sprzedażą programu. Transfer licencji jest darmowy. Dzięki temu możecie zaoszczedzić nawet do 50 % w porównaniu do ceny zakupu nowego programu.

Dlaczego Ableton Live ?

Być może nie każdemu podejdzie filozofia działania tego programu i możliwość pracy na dwóch oknach gdzie w oknie sesyjnym możemy składać sesję do grania „live” lub budować na klipach audio/midi róźnego rodzaju improwizacje, natomiast w oknie aranżacyjnym możemy w sposób bardziej klasyczny budować utwór. Dla mnie przez to jest ten program dużo bardziej elastyczny w stosunku do tego co mamy dostępne na rynku (z wyłączeniem Bitwiga który niedawno powstał na bazie wizji byłych pracowników firmy Ableton). Nie zamykamy się na jeden sposób 
podejścia do tworzenia muzyki. Oprócz tego to co możemy zrobić np. ze ścieżkami audio w oknie aranżacyjnym i co najważniejsze jak szybko możemy je obrobić bije na głowę pod tym względem konkurencję. To samo dotyczy automatyzowania ścieżek w projektach, czyli programowania zmiany ustawień instrumentów lub efektów. Tutaj także w bardzo szybki sposób można ten temat załatwić co przekłada się na dużą szybszą i mniej frustrującą pracę.

I tutaj dochodzimy do głównego punktu. Na bazie mojego już ponad 20-letniego doświadczenia z produkcją muzyki Ableton Live daje mi najszybszą możliwość skończenia utworu począwszy od jego incepcji do obrobienia jego miksu i przygotowania do masteringu. Nigdzie indziej nie mogę zrobić tego tak szybko, a to de facto jest dla mnie najważniejsze na dzień dzisiejszy czyli elastyczność i szybkość w działaniu. Oczywiście nie wszystko jest w pełni dograne tak jak to powinno być – mowa tutaj o średniej wydajności programu w stosunku do konkurencji, tutaj akurat Reaper bije wszystkich na głowę. Oficjalnie nie ma opcji tworzenia utworów w trybie surround i czasami lubią się gubić ustawienia instrumentów co zmusza mnie do ponownego restartu programu. Każdy jednak program ma swoje problemy i akurat w tym zakresie Live wypada nie najgorzej.

Dodatkowo do programu jak ktoś ma większy budżet można dokupić dedykowany kontroler Push 2, który bardzo dobrze się sprawdza w tym środowisku. Jak mam być szczery to nie jestem fanem tego typu rozwiązań, po prostu lubie przeznaczyć swoje pieniądze na coś bardziej dla mnie sensowniejszego jak zakup zewnętrznego syntezatora lub efektu dźwiękowego, ale jak dla kogoś posiadanie”wypasionego” kontrolera midi wnosi wartość dodaną do pracy to ma tego typu opcję.

Ableton Live 10 – 30 dniowa wersja programu do pobrania na stronie producenta

Ableton Live 10 – kurs dla początkujących

Wojtek Klecki