5 najlepszych wtyczek do wokalu.

5 najlepszych wtyczek do wokalu

mastering online - poradnik dla początkujących
Mastering online vs mastering tradycyjny – poradnik
30 października, 2023
jak miksować bas
Jak miksować bas – podstawy korekcji audio
28 grudnia, 2023
mastering online - poradnik dla początkujących
Mastering online vs mastering tradycyjny – poradnik
30 października, 2023
jak miksować bas
Jak miksować bas – podstawy korekcji audio
28 grudnia, 2023
Pokaż wszystko

5 najlepszych wtyczek do wokalu

5 najlepszych wtyczek do wokalu

5 najlepszych wtyczek do produkcji i miksowania partii wokalnych

Zanim przejdziemy do listy wtyczek o których wspominam w tytule chcę od razu dodać, że lista ta jest subiektywna. Oczywiście opiera się o moją wieloletnią praktykę w dziedzinie jaką jest produkcja muzyki oraz miks i mastering muzyki, ale każdy oczywiście z nas ma swoje ulubione narzędzia, dzięki którym osiąga odpowiednie rezultaty.

Dla mnie wtyczki, które poniżej przedstawiłem lądują w każdej sesji z partiami wokalnymi i nie tylko. Jeśli jeszcze ich nie znasz, to polecam przeczytać poniższy artykuł i pobrać dema tych narzędzi ze stron deweloperów, aby sprawdzić czy tobie też się przydadzą.

Soothe2 – Oeksound

5 najlepszych wtyczek do wokalu

W świecie produkcji muzycznej, osiągnięcie doskonałego brzmienia wokalu często jest kluczowe dla stworzenia  profesjonalnej kompozycji. Jednak nawet najbardziej utalentowani wokaliści mogą napotkać na pewne wyzwania związane z niechcianymi rezonansami, szumami czy zbyt agresywnymi częstotliwościami.

W takich przypadkach narzędzie, które może stanowić odróżniający element, to Soothe2. 

Soothe2 to zaawansowany plugin do eliminacji niepożądanych częstotliwości, który zdobył uznanie wśród producentów muzycznych na całym świecie. Dlaczego więc Soothe2 jest tak doskonałym narzędziem do pracy z wokalami?

Po pierwsze, Soothe2 oferuje unikalną zdolność do dynamicznego wykrywania i redukowania irytujących rezonansów. Działa w czasie rzeczywistym, co oznacza, że może dostosować się do zmieniających się charakterystyk wokalu na wybranej ścieżce audio.

Bez względu na to, czy wokalista przesuwa się po skali tonalnej, czy zmienia siłę wyrazu, Soothe2 jest w stanie skutecznie wyeliminować problematyczne częstotliwości, zachowując jednocześnie naturalny i pełen życia charakter wokalu.

Kolejną zaletą Soothe2 jest jego intuicyjny interfejs, który umożliwia szybkie i skuteczne dostosowanie parametrów pracy. Możesz zatem precyzyjnie kształtować brzmienie wokalu, eliminując niechciane elementy, a jednocześnie zachowując autentyczność wykonania artysty.

Dodatkowo, Soothe2 został zaprojektowany z myślą o minimalizowaniu wpływu na pozostałe elementy miksu. Dzięki temu producenci mogą skoncentrować się na doskonaleniu wokali, nie martwiąc się o negatywny wpływ na całość kompozycji.

Podsumowując, Soothe2 to nieocenione narzędzie dla każdego producenta, producentki muzycznej, która dąży do osiągnięcia doskonałego brzmienia wokalu. Jego zdolności dynamicznego wykrywania i eliminacji irytujących rezonansów sprawiają, że staje się on niezastąpionym sprzymierzeńcem w procesie tworzenia profesjonalnych nagrań wokalnych.

Link do producenta: https://oeksound.com/plugins/soothe2/

PSP Fetpressor 

5 najlepszych wtyczek do wokalu

PSP FETpressor to wtyczka kompresora typu FET ze sprzężeniem zwrotnym, zaprojektowana w celu zapewnienia dokładnej, niemal natychmiastowej kompresji z mnóstwem charakteru.

Doskonały do ​​wokalu, gitary, basu, perkusji i wszędzie tam, gdzie potrzebny jest klasyczny kompresor FET w stylu lat 70., PSP FETpressor zawiera wszystko, czego można oczekiwać od tego typu kompresora: wewnętrzny filtr górnoprzepustowy z łańcuchem bocznym do kontrolowania ilości pompowania niskich częstotliwości, płynnie regulowany współczynnik kompresji oraz możliwość wyboru kanału do przetwarzania i przełącznik łącza.

PSP FETpressor zawiera również opcję miksowania  nie procesowanego materiału z przepuszczonym przez efekt dla szybkiej i łatwej kompresji równoległej. Dodatkowo PSP FETpressor zawiera emulacje transformatora wyjściowego, aby dodać subtelnego charakteru nawet przy współczynniku kompresji 1:1.

Jest sporo tego typu efektów na rynku, ale muszę przyznać, iż nasza polska emulacja jest jedną z najlepszych na rynku  jeśli chodzi o charakter oraz kształtowanie się kompresji w domenie cyfrowej.

Link do producenta: https://www.pspaudioware.com/products/psp-fetpressor

TDR Kotelnikov

5 najlepszych wtyczek do wokalu

Kotelnikov od dewelopera Tokyo Dawn Records (TDR) to kompresor, który zdobył uznanie wśród producentów muzycznych dzięki swojej niezwykłej wszechstronności i precyzji. Nazwany na cześć rosyjskiego inżyniera kontrolującego balistykę, Kotelnikov przenosi tę precyzję do świata dźwięku.

Jego interfejs jest prosty, ale pełen możliwości. Posiada unikalny algorytm, który pozwala na subtelne ujarzmienie dynamicznych skoków, zachowując jednocześnie naturalność brzmienia. Kotelnikov charakteryzuje się również inteligentnym zarządzaniem transjentami, co sprawia, że doskonale sprawdza się w obróbce partii wokalnych.

Co wyróżnia Kotelnikova, to jego zdolność do zapewnienia pełnej kontroli nad procesem kompresji. Zaawansowane opcje, takie jak funkcja „Delta” pozwalająca na dokładne monitorowanie zmian w sygnale, czynią z niego narzędzie wyjątkowo elastyczne. Ponadto, różnorodne tryby kompresji i możliwość ustawienia nieliniowości sprawiają, że Kotelnikov doskonale radzi sobie z różnymi gatunkami muzyki i charakterystykami wokali.

W skrócie, TDR Kotelnikov to kompresor, który nie tylko oferuje doskonałą jakość kompresji, ale także dostarcza producentom muzycznym narzędzie o wyjątkowej precyzji i możliwościach dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jego subtelna kolorystyka i zaawansowane funkcje sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie w arsenale każdego, kto dąży do doskonałego brzmienia w swoich produkcjach.

Link do producenta: https://www.tokyodawn.net/tdr-kotelnikov/

Fabfilter Saturn 2 

5 najlepszych wtyczek do wokalu

FabFilter Saturn 2 to potężny i wszechstronny plugin do saturacji . Jest to narzędzie, które wykracza poza zwykłe tego typu efekty, oferując pełną paletę możliwości kształtowania brzmienia.

Jego intuicyjny interfejs zawiera osiem różnych pasm, z każdym pasmem można indywidualnie dostosować charakter saturacji. To oznacza, że użytkownik ma kontrolę nad każdym aspektem procesu, począwszy od subtelnej ciepłej saturacji, aż po skrajne brzmienie.

Saturn 2 oferuje również unikalne i zaawansowane funkcje, takie jak modulacja, dynamiczna saturacja, czy obszerna gama algorytmów saturacji. To pozwala producentom muzycznym eksperymentować z brzmieniem, dodając warstwy kreatywności do swoich produkcji.

Dodatkowo, wtyczka ta jest wyposażona w intuicyjny system widma, który umożliwia wizualne monitorowanie i analizę wpływu saturacji na różne częstotliwości. To narzędzie staje się nieocenione zarówno w procesie miksu, jak i masteringu, gdzie precyzyjna kontrola nad saturacją jest kluczowa.

W skrócie, FabFilter Saturn 2 to nie tylko saturator, to kompleksowe narzędzie do kształtowania brzmienia, które daje producentom muzycznym niemal nieograniczone możliwości w dziedzinie saturacji. Dzięki swej wszechstronności i zaawansowanym funkcjom, Saturn 2 staje się niezastąpionym elementem w arsenale każdego, kto dąży do doskonałego i unikalnego brzmienia.

Link do producenta: https://www.fabfilter.com/products/saturn-2-multiband-distortion-saturation-plug-in

Fabfilter PRO Q 3

5 najlepszych wtyczek do wokalu

FabFilter Pro-Q 3 to flagowy equalizer, który wyznacza nowe standardy w dziedzinie obróbki dźwięku. Zdobywca licznych nagród, ten plugin oferuje nie tylko niezrównaną precyzję, ale również intuicyjność obsługi, co sprawia, że stał się nieodłącznym elementem w studio każdego producenta muzycznego.

Jego wyjątkowy interfejs graficzny umożliwia użytkownikowi precyzyjne dostosowanie charakterystyki dźwięku poprzez manipulację parametrami EQ. Dzięki funkcji „Natural Phase Mode,” Pro-Q 3 minimalizuje wpływ na fazę sygnału, co sprawia, że zmiany w brzmieniu są subtelne i naturalne.

Pro-Q 3 nie tylko oferuje standardowe funkcje equalizacji, ale także wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak dynamiczny korektor audio, który automatycznie dostosowuje parametry w zależności od zmian w dynamice sygnału. Ponadto, wtyczka ta posiada analizator widma, który umożliwia wizualizację charakterystyki częstotliwościowej sygnału.

Warto również podkreślić, że Pro-Q 3 zapewnia nieograniczoną elastyczność, umożliwiając użytkownikowi pracę z do 24 pasmami EQ, a także dostęp do zaawansowanych trybów filtracji. To narzędzie jest nie tylko użyteczne w procesie miksu, ale również znakomite podczas masteringu, gdzie precyzja i kontrola nad każdym detalem są kluczowe.

W skrócie, FabFilter Pro-Q 3 to nie tylko equalizer, to potężne narzędzie, które daje producentom muzycznym kontrolę nad barwą i równowagą każdego elementu ścieżki dźwiękowej. Dzięki swojej zaawansowanej funkcjonalności i intuicyjnemu interfejsowi, Pro-Q 3 stał się jednym z najbardziej cenionych equalizerów na rynku.

Link do producenta: https://www.fabfilter.com/products/pro-q-3-equalizer-plug-in

Podsumowanie

I tak przedstawia się lista moich TOP 5 wtyczek jeśli chodzi o miks partii wokalnych. Ciekaw jestem, czy z nich korzystasz, a może działasz z innymi narzędziami? Podsumowując pamiętaj, że nie ważne co wykorzystujesz w tej materii – ostatecznie liczy się dla słuchacz  tylko i wyłącznie rezultat.

Przy okazji dodam, iż muszę wspomnieć jeszcze o kilku narzędziach już poza listą z których także często korzystam. Są to: Waves RVox (klasyczny i prosty w obsłudze kompresor), Xfer OTT (w celu dodania charakteru do partii wokalnych), UAD LA2A – klasyczny kompresor oraz efekty dźwiękowe do nadania przestrzeni takie jak Vallhalla Vintage Room i Soundtoys Echoboy.

Szukasz wsparcia w produkcji lub miksowaniu partii wokalnych?

Zapraszam do sprawdzenia moich usług na stronie i kontaktu.