Klawiatura MIDI - poradnik dla początkujących

Klawiatura midi – poradnik dla początkujących

wirtualna perkusja vst
Wirtualna perkusja VST – poradnik
27 lipca, 2023
mastering online - poradnik dla początkujących
Mastering online vs mastering tradycyjny – poradnik
30 października, 2023
wirtualna perkusja vst
Wirtualna perkusja VST – poradnik
27 lipca, 2023
mastering online - poradnik dla początkujących
Mastering online vs mastering tradycyjny – poradnik
30 października, 2023
Pokaż wszystko

Klawiatura midi – poradnik dla początkujących

klawiatura midi

Klawiatura MIDI – wprowadzenie

Klawiatura MIDI (Musical Instrument Digital Interface) to urządzenie lub interfejs służący do komunikacji między instrumentami muzycznymi lub kontrolerami, a komputerem lub innymi urządzeniami elektronicznymi. MIDI jest standardowym protokołem wykorzystywanym do przesyłania informacji dotyczących dźwięków, nut, dynamiki i innych aspektów muzycznych w postaci danych numerycznych.

Klawiatura MIDI może mieć wiele różnych form, w tym:

 1. Klawiatura kontrolera MIDI: Jest podobna do zwykłego instrumentu klawiszowego, ale zazwyczaj nie generuje dźwięków samodzielnie. Zamiast tego służy do sterowania innymi urządzeniami muzycznymi, takimi jak syntezatory, samplery lub oprogramowanie muzyczne na komputerze.
 2. Klawiatura MIDI z dźwiękami: Niektóre klawiatury MIDI mają wbudowane dźwięki, co oznacza, że mogą generować dźwięki bez konieczności podłączania ich do dodatkowego urządzenia.
 3. Klawiatura MIDI z wizualnym wyświetlaczem: Niektóre zaawansowane klawiatury MIDI mają wbudowany wyświetlacz, który umożliwia bardziej zaawansowane sterowanie i konfigurację parametrów muzycznych.

Klawiatury MIDI wykorzystują standardowy interfejs MIDI, który umożliwia przesyłanie informacji takich jak nuty, wartości kontrolerów, informacje o dynamice, efektach dźwiękowych itp. Przesyłane dane MIDI są zazwyczaj w formie binarnej i mogą być przekazywane za pomocą kabla MIDI lub interfejsów USB. Te dane są później interpretowane przez oprogramowanie muzyczne lub urządzenia, które generują odpowiednie dźwięki lub efekty zgodnie z otrzymanymi danymi MIDI.

Przykłady klawiatur midi

Oto kilka przykładów popularnych klawiatur MIDI:
 1. Akai MPK Mini: To kompaktowa klawiatura MIDI z kontrolerami, która oferuje klawisze, pady perkusyjne i pokrętła, idealna do produkcji muzyki w podróży.
 2. Novation Launchkey: Seria klawiatur MIDI Novation Launchkey jest znana z integracji z oprogramowaniem do produkcji muzycznej, oferującymi klawisze, pady i pokrętła do sterowania parametrami dźwięku.
 3. M-Audio Oxygen: Klawiatury M-Audio Oxygen są popularnym wyborem wśród producentów muzycznych, posiadają klawisze z aftertouchem i wiele kontrolerów do precyzyjnej kontroli.
 4. Native Instruments Komplete Kontrol: Te klawiatury są zoptymalizowane do pracy z oprogramowaniem Native Instruments i oferują zaawansowane integracje z instrumentami wirtualnymi.
 5. Arturia KeyLab: Arturia oferuje serię klawiatur MIDI KeyLab, która zawiera klawisze o różnych poziomach wrażliwości na dotyk oraz wiele pokręteł i przycisków kontrolnych.
 6. Roland A-49: To przykład klawiatury MIDI od firmy Roland, znanej z instrumentów muzycznych. Klawiatura A-49 oferuje proste i eleganckie rozwiązanie.
 7. Nektar Impact: Seria klawiatur Nektar Impact charakteryzuje się intuicyjnymi kontrolerami i jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
 8. Alesis V series: Klawiatury z serii Alesis V oferują klawisze o wadze klawiszy, które imitują uczucie gry na tradycyjnych instrumentach klawiszowych.
 9. CME Xkey: Jest to ultracienka klawiatura MIDI, idealna do mobilnego tworzenia muzyki.
 10. Studiologic SL88: Dla bardziej zaawansowanych muzyków, klawiatury z serii Studiologic SL oferują wadę klawiszy i funkcje zaawansowanego sterowania.

Powyższe przykłady to tylko niewielka część dostępnych klawiatur MIDI. Rynek oferuje wiele różnych opcji, różniących się rozmiarem, funkcjami, poziomem zaawansowania i ceną, co pozwala muzykom wybrać model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Stawiasz pierwsze kroki w takich programach jak Ableton Live, czy też Logic ProSprawdź moją ofertę na stronie.

Klawiatura MIDI do studia – ile klawiszy wybrać?

Liczba klawiszy na klawiaturze MIDI, którą wybierzesz do swojego studia, zależy od twoich potrzeb i preferencji. Klawiatury MIDI są dostępne w różnych rozmiarach, począwszy od bardzo małych, kompaktowych klawiatur z kilkoma oktawami po większe modele z pełnym zakresem klawiszy. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze liczby klawiszy:
 1. Zastosowanie: Jeśli planujesz używać klawiatury MIDI głównie do tworzenia melodyjnych partii lub akordów, to klawiatura z 49 lub 61 klawiszami może być wystarczająca. Jeśli jednak potrzebujesz pełnego zakresu klawiszy do grania partii fortepianowych lub bardziej zaawansowanych kompozycji, klawiatura z 88 klawiszami może być bardziej odpowiednia.
 2. Przestrzeń: Rozmiar klawiatury może wpływać na to, ile miejsca zajmuje w twoim studiu. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, warto rozważyć mniejszą klawiaturę, która może być bardziej praktyczna.
 3. Komfort gry: Jeśli jesteś pianistą lub potrzebujesz większej precyzji podczas gry, większa klawiatura z pełnym zakresem klawiszy (88 klawiszy) może zapewnić lepszy komfort podczas grania.
 4. Mobilność: Jeśli planujesz często przenosić klawiaturę, zwróć uwagę na jej wagę i rozmiar. Klawiatury z mniejszą liczbą klawiszy są zazwyczaj bardziej przenośne.
 5. Zintegrowane kontrolery: Wiele klawiatur MIDI zawiera także pady perkusyjne, pokrętła i przyciski do sterowania różnymi parametrami dźwięku. Wybierz model, który oferuje te dodatkowe funkcje, jeśli planujesz ich używać.
 6. Budżet: Większe klawiatury MIDI zazwyczaj są droższe. Znalezienie równowagi między funkcjonalnością a ceną jest istotne.

W końcu to, ile klawiszy wybierzesz, zależy od twoich indywidualnych potrzeb muzycznych i preferencji. Jeśli możesz, spróbuj przetestować różne modele osobiście, aby dowiedzieć się, która klawiatura najlepiej odpowiada twojemu stylowi grania i planowanemu zastosowaniu w studiu.

Czy warto wybrać klawiaturę midi z dużą ilością potencjometrów?
Decyzja o wyborze klawiatury MIDI z dużą ilością potencjometrów zależy od twoich potrzeb i stylu pracy w studiu lub podczas tworzenia muzyki. Oto kilka powodów, dla których klawiatura MIDI z dużą ilością potencjometrów może być wartościowym wyborem:
 1. Zaawansowane sterowanie: Jeśli pracujesz z oprogramowaniem muzycznym, które pozwala na wiele parametrów do regulacji (na przykład syntezatory wirtualne, efekty dźwiękowe), posiadanie wielu potencjometrów umożliwia intuicyjne i natychmiastowe dostosowanie tych parametrów podczas gry lub tworzenia.
 2. Szybka edycja dźwięków: Posiadanie potencjometrów przydaje się podczas szybkiej edycji dźwięków. Możesz łatwo regulować częstotliwość, modulację, filtr i inne parametry, co może przyspieszyć proces tworzenia i eksperymentowania z brzmieniami.
 3. Działania na żywo: Jeśli planujesz wykorzystywać klawiaturę w trakcie występów na żywo, potencjometry mogą być niezwykle przydatne do dynamicznego zmieniania brzmień lub efektów w czasie rzeczywistym.
 4. Interakcja z oprogramowaniem DAW: Wiele potencjometrów może być mapowanych do różnych parametrów w oprogramowaniu do produkcji muzycznej (DAW), co umożliwia efektywne sterowanie procesem nagrywania, miksowania i edycji.
 5. Kreatywność i eksperymentowanie: Posiadanie wielu potencjometrów zachęca do eksperymentowania z dźwiękami i efektami, co może prowadzić do nieoczekiwanych i oryginalnych rezultatów.

Jednakże, warto pamiętać, że klawiatury z wieloma potencjometrami mogą być większe, bardziej skomplikowane i droższe. Jeśli nie planujesz aktywnie korzystać z takiej ilości sterowników lub wolisz bardziej minimalistyczne rozwiązania, klawiatura z mniejszą ilością potencjometrów również może być odpowiednia.

Podsumowując, warto wybrać klawiaturę MIDI z dużą ilością potencjometrów, jeśli planujesz aktywnie korzystać z zaawansowanych funkcji i sterować wieloma parametrami dźwięku. Jeśli jednak zależy ci bardziej na prostocie lub nie planujesz intensywnego korzystania z tych funkcji, istnieją również inne opcje klawiatur MIDI, które mogą spełnić twoje potrzeby.

Masz piosenki, które mają potencjał, ale nie jesteś do końca zadowolony z finalnego brzmienia utworu?

Sprawdź moją ofertę na mix mastering.

Klawiatura midi czy syntezator dźwiękowy?

klawiatura midi
Wybór między klawiaturą MIDI a syntezatorem zależy od twoich potrzeb, celów muzycznych i preferencji. Oto kilka kluczowych różnic, które warto wziąć pod uwagę:

Klawiatura MIDI:

 • Kontrola i sterowanie: Klawiatura MIDI to przede wszystkim interfejs do sterowania innymi urządzeniami lub oprogramowaniem muzycznym. Możesz podłączyć klawiaturę MIDI do komputera lub innego urządzenia muzycznego i używać jej do generowania dźwięków, kontrolowania instrumentów wirtualnych, regulowania parametrów dźwięku i efektów itp.
 • Brzmienia: Klawiatury MIDI same w sobie zazwyczaj nie generują dźwięków. Musisz podłączyć je do źródła dźwięku, takiego jak komputer, moduł dźwiękowy lub syntezator, aby usłyszeć brzmienia.
 • Wszechstronność: Klawiatury MIDI są bardzo wszechstronne, ponieważ pozwalają na kontrolowanie różnych brzmień i instrumentów wirtualnych, a także są bardziej elastyczne w zakresie konfiguracji i dostosowania.

Syntezator:

 • Generowanie dźwięku: Syntezator to samodzielne urządzenie lub oprogramowanie, które może generować własne dźwięki. Syntezatory mogą mieć wbudowane brzmienia lub umożliwiać tworzenie nowych dźwięków za pomocą różnych technik syntezy.
 • Klawiatura i kontrola: Wiele syntezatorów ma wbudowane klawiatury, co oznacza, że możesz grać na nich bez konieczności podłączania zewnętrznej klawiatury MIDI. Dodatkowo, syntezatory oferują często różne kontrolery fizyczne, takie jak pokrętła, suwaki i pady, które pozwalają na bezpośrednie kształtowanie dźwięków.
 • Specyficzne brzmienia: Syntezatory mogą mieć specyficzne brzmienia i charakterystyki dźwięku, które różnią się od typowych instrumentów akustycznych lub wirtualnych brzmień. To może być atrakcyjne, jeśli szukasz unikalnych brzmień do swojej muzyki.

Podsumowując, wybór między klawiaturą MIDI a syntezatorem zależy od tego, czy bardziej zależy ci na kontroli i sterowaniu dźwiękiem, czy też chcesz mieć możliwość generowania własnych brzmień. Klawiatura MIDI jest bardziej uniwersalna i idealna do kontroli oprogramowania muzycznego oraz innych urządzeń, podczas gdy syntezator może być atrakcyjny, jeśli chcesz eksperymentować z unikalnymi brzmieniami i grać na samodzielnym urządzeniu.

Klawiatura midi do 500 PLN

Na rynku dostępne są różne klawiatury MIDI w różnych przedziałach cenowych, w tym do 500 PLN. Poniżej znajdziesz kilka propozycji klawiatur MIDI w tym przedziale cenowym:
 1. M-Audio Keystation Mini 32 MK3: To kompaktowa klawiatura MIDI z 32 małymi klawiszami. Idealna do podróży i prostych partii melodycznych.
 2. Nektar Impact LX25+: Klawiatura MIDI z 25 klawiszami, pokrętłami i przyciskami. Oferuje podstawową kontrolę nad oprogramowaniem muzycznym.
 3. Alesis V25: Klawiatura z 25 klawiszami i kontrolerami. Posiada także pady perkusyjne. Oferuje dość obszerny zestaw funkcji w przystępnej cenie.
 4. Akai Professional LPK25: Bardzo kompaktowa klawiatura MIDI z 25 małymi klawiszami. Idealna dla osób potrzebujących prostego interfejsu do tworzenia muzyki.
 5. Arturia MiniLab MKII: Kompaktowa klawiatura MIDI z 25 klawiszami, pokrętłami, pady i przyciskami. Współpracuje z oprogramowaniem Arturia Analog Lab Lite.
 6. Behringer U-Control UMX250: Klawiatura MIDI z 25 pełnowymiarowymi klawiszami, pokrętłami i kontrolerami. Jest to bardziej tradycyjna opcja dla osób, które preferują większe klawisze.

Warto również rozważyć opcje używane, jeśli budżet jest ograniczony. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić recenzje i opinie innych użytkowników, aby upewnić się, że dany model spełnia twoje oczekiwania i potrzeby.

Klawiatury midi do 2000 PLN

Oto kilka propozycji klawiatur MIDI w przedziale cenowym do 2000 PLN, które oferują większą funkcjonalność i lepszą jakość niż modele tańsze:
 1. Arturia KeyLab Essential 49: Klawiatura MIDI z 49 klawiszami, kontrolerami, padami i pokrętłami. W zestawie oprogramowanie Arturia Analog Lab Lite oraz możliwość mapowania do innych instrumentów wirtualnych.
 2. Native Instruments Komplete Kontrol M32: Kompaktowa klawiatura MIDI z 32 klawiszami, zaprojektowana do współpracy z oprogramowaniem Native Instruments. Oferuje głęboką integrację z instrumentami wirtualnymi.
 3. Novation Launchkey 49 MK3: Klawiatura MIDI z 49 klawiszami, pady perkusyjne i kontrolery. Idealna dla osób, które chcą tworzyć muzykę elektroniczną i kontrolować oprogramowanie muzyczne.
 4. Akai MPK249: Klawiatura MIDI z 49 klawiszami, padami, kontrolerami i wbudowanym wyświetlaczem. Zapewnia rozbudowaną kontrolę nad dźwiękami i efektami.
 5. Nektar Panorama T4: Klawiatura MIDI z 49 klawiszami, pokrętłami, przyciskami i wyświetlaczem dotykowym. Oficjalna integracja z oprogramowaniem DAW i wsparcie dla instrumentów wirtualnych.
 6. M-Audio Hammer 88: Jeśli jesteś zainteresowany pełnym zestawem 88 klawiszy, ten model oferuje klawiaturę ważoną w stylu pianina. Oferuje podstawowe kontrolery i doskonałą kontrolę nad brzmieniami.
 7. Behringer Poly D: Jeśli szukasz czegoś bardziej innowacyjnego, Behringer Poly D to syntezator analogowy z 37 klawiszami, zapewniający wiele możliwości kształtowania dźwięku.

Przed zakupem zalecam sprawdzenie recenzji, opinii użytkowników oraz dokładnego zrozumienia funkcji oferowanych przez wybrane modele. Upewnij się, że klawiatura lub syntezator spełnia twoje oczekiwania i dostarczy narzędzi, których potrzebujesz do tworzenia muzyki.

Podsumowując przy wyborze klawiatury MIDI ważne jest zrozumienie swoich potrzeb muzycznych i preferencji.

Czy potrzebujesz jej do kontroli oprogramowania, tworzenia muzyki elektronicznej, czy może do bardziej tradycyjnych zastosowań?

Staraj się wybrać klawiaturę, która najlepiej współgra z twoim stylem grania i twórczością muzyczną.