Wirtualna perkusja VST - poradnik

Wirtualna perkusja VST – poradnik

Jak dodać piosenkę na Spotify?
Jak dodać piosenkę na Spotify?
28 czerwca, 2023
klawiatura midi
Klawiatura midi – poradnik dla początkujących
28 sierpnia, 2023
Jak dodać piosenkę na Spotify?
Jak dodać piosenkę na Spotify?
28 czerwca, 2023
klawiatura midi
Klawiatura midi – poradnik dla początkujących
28 sierpnia, 2023
Pokaż wszystko

Wirtualna perkusja VST – poradnik

wirtualna perkusja vst

Wirtualna perkusja VST – wprowadzenie do tematu

Wirtualna perkusja VST (Virtual Studio Technology) to rodzaj oprogramowania muzycznego w formacie wtyczki, które można zintegrować z DAW (Digital Audio Workstation) lub innym programem do produkcji dźwięku. Wtyczka VST działa jako samodzielny instrument perkusyjny lub zestaw perkusyjny, który oferuje bogatą gamę brzmień perkusyjnych, które można grać za pomocą kontrolera MIDI lub klawiatury komputerowej.

Wtyczki VST są szeroko wykorzystywane przez producentów muzycznych, kompozytorów i muzyków w celu tworzenia różnorodnych brzmień i utworów. Wirtualne perkusje VST pozwalają na dokładne modelowanie dźwięków instrumentów perkusyjnych, w tym bębnów, talerzy, hi-hatów, perkusji elektronicznych i innych. Oprogramowanie to daje użytkownikom pełną kontrolę nad brzmieniem, pozwala na edycję dźwięków, modyfikację parametrów i zastosowanie efektów, aby uzyskać pożądane brzmienie.

Istnieje wiele różnych wirtualnych perkusji VST dostępnych na rynku, zarówno płatnych, jak i darmowych. Należy zazwyczaj zainstalować je w swoim DAW, a następnie można z nich korzystać podczas tworzenia muzyki w swoim projekcie. Część z nich oferuje także funkcje nagrywania i edycji, co pozwala na rozbudowane produkcje perkusyjne w ramach projektu muzycznego.

Wirtualne perkusje VST są doskonałym narzędziem dla producentów muzycznych, którzy chcą uzyskać profesjonalne brzmienie perkusji bez konieczności korzystania z rzeczywistego zestawu perkusyjnego. Umożliwiają tworzenie realistycznych i zróżnicowanych linii perkusyjnych, a także eksperymentowanie z różnymi stylami i gatunkami muzycznymi.

Stawiasz pierwsze kroki w takich programach jak Ableton Live, czy też Logic ProSprawdź moją ofertę na stronie .

Przykłady darmowych perkusji VST

 • Realistyczne brzmienie: Zestaw perkusyjny został nagrany z wysoką jakością, co daje realistyczne i autentyczne brzmienie bębnów.
 • Łatwa w obsłudze: Interfejs użytkownika jest prosty i intuicyjny, dzięki czemu nawet początkujący mogą łatwo korzystać z tej wtyczki.
 • Wiele instrumentów: Obejmuje on szeroką gamę instrumentów perkusyjnych, takich jak bębny, talerze, hi-hat, trąbki, kongi, dzwony i inne.
 • Wybór stylów: Możesz wybierać spośród różnych styli muzycznych, które wpływają na brzmienie perkusji, w tym rock, pop, funk, jazz i inne.
 • Możliwość dostosowania: Wtyczka umożliwia dostosowanie różnych parametrów, takich jak głośność, narzędzia i inne, aby uzyskać pożądane brzmienie.

Pamiętaj, że dostępność i funkcje mogą się zmieniać w czasie, więc zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na stronach producentów lub platformach muzycznych, aby znaleźć najaktualniejsze darmowe wirtualne perkusje VST.

Przykłady najlepszych płatnych perkusji VST

Oto kilka z nich:
 1. Superior Drummer  – Wyprodukowany przez firmę Toontrack, jest to zaawansowany wirtualny zestaw perkusyjny z bogatą kolekcją instrumentów i brzmień perkusyjnych. Oferuje wiele opcji modyfikacji dźwięku i efektów, a także zawiera zestawy sampli nagranych w znakomitych studiach nagraniowych.
 2. BFD – Stworzony przez firmę FXpansion, BFD to kolejny zaawansowany wirtualny zestaw perkusyjny, który oferuje szczegółowe i realistyczne brzmienie. Posiada obszerną bibliotekę sampli, możliwość miksowania i edycji, oraz zaawansowane funkcje MIDI.
 3. Steven Slate Drums  – Ten zestaw perkusyjny stworzony przez Stevena Slate’a oferuje wysoką jakość sampli i brzmienie, które są szeroko wykorzystywane w branży muzycznej. Posiada różnorodne instrumenty perkusyjne i efekty, a także intuicyjny interfejs.
 4. Addictive Drums – Oferuje bogaty zestaw sampli perkusyjnych, który można dostosowywać, a także zestawy gotowych presetów, co ułatwia szybkie uzyskanie pożądanych brzmień. Jest powszechnie wykorzystywany zarówno przez profesjonalnych producentów, jak i amatorów.
 5. Native Instruments Battery – Ten popularny wirtualny zestaw perkusyjny zawiera zaawansowane funkcje i interfejs, co umożliwia tworzenie oryginalnych brzmień perkusyjnych i sekwencji. Posiada także wiele dodatkowych bibliotek brzmień dostępnych jako rozszerzenia.

Pamiętaj, że branża muzyczna ciągle się rozwija, więc może pojawić się wiele nowych i interesujących zestawów perkusyjnych VST poza wymienionymi. Warto zawsze sprawdzić recenzje, opinie i demonstracje przed zakupem, aby wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

Tak, wirtualne perkusje VST są stale doskonalone, a wiele z nich oferuje bardzo realistyczne brzmienie. W ciągu ostatnich lat postęp w technologii samplowania i modelowania dźwięku sprawił, że brzmienie wirtualnych perkusji staje się coraz bardziej autentyczne. Odpowiednio zaprojektowane wtyczki VST potrafią oddać niuanse i dynamikę grania na rzeczywistym zestawie perkusyjnym.

Kluczowym elementem uzyskania realistycznego brzmienia jest jakość sampli użytych w wirtualnej perkusji. Twórcy tego rodzaju oprogramowania nagrywają dziesiątki tysięcy próbek dźwięków z różnych instrumentów perkusyjnych, uwzględniając różne dynamiki, uderzenia, przyciszenia i pozycje na bębnach czy talerzach. Te wysokiej jakości samplowane dźwięki są następnie odpowiednio zmapowane i zprogramowane, aby były odpowiednie dla interfejsu wirtualnego zestawu perkusyjnego.

Inne aspekty wpływające na realistyczność brzmienia to zaawansowane technologie modelowania, które oddają charakterystykę konkretnych instrumentów, takich jak tłumienie, rezonans, różnice między poszczególnymi bębnami itp. Wspomniane wcześniej funkcje dostępne w niektórych wirtualnych perkusjach VST, jak miksy i efekty, również pomagają w osiągnięciu bardziej autentycznego brzmienia.

Warto jednak pamiętać, że realistyczność brzmienia wirtualnej perkusji VST może również zależeć od umiejętności i techniki osoby, która ją programuje w programie do produkcji muzyki. Nawet najlepsze brzmienie będzie trudne do uzyskania, jeśli samemu nie gra się poprawnie na perkusji, tak aby odzworować wszystkie detale grania w programie muzycznym

W skrócie, dzięki zaawansowanym technologiom samplowania i modelowania, realistyczne brzmienie na wirtualnej perkusji VST jest całkiem możliwe, a wiele płatnych wtyczek oferuje wysoką jakość dźwięku i autentyczne doznania perkusyjne.

Jak zaprogramować perkusję wirtualną na komputerze

Programowanie perkusji wirtualnej na komputerze zazwyczaj odbywa się w środowisku DAW (Digital Audio Workstation) za pomocą specjalnych wirtualnych perkusji VST lub instrumentów MIDI. Oto kroki, które pomogą Ci rozpocząć:
 1. Wybierz odpowiednie oprogramowanie: Zacznij od wybrania DAW, który odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Na rynku istnieje wiele DAW, w których możesz programować perkusję, takich jak Ableton Live, FL Studio, Logic Pro, Cubase, Reaper itp.
 2. Zainstaluj wirtualne perkusje VST: Po zainstalowaniu DAW, pobierz i zainstaluj wtyczki wirtualnych perkusji VST, które chcesz używać. Upewnij się, że masz dostęp do zestawu perkusyjnego, który oferuje różnorodne brzmienia instrumentów perkusyjnych.
 3. Dodaj ścieżkę MIDI: W swoim DAW dodaj nową ścieżkę MIDI. Następnie przypisz wirtualną perkusję VST do tej ścieżki jako instrument MIDI.
 4. Nagrywanie perkusji: Możesz teraz nagrywać swoją perkusję za pomocą kontrolera MIDI lub klawiatury komputera. Wybierz instrumenty perkusyjne na wirtualnym zestawie, na których chcesz grać, a następnie nagraj swoje partie na ścieżce MIDI.
 5. Edycja MIDI: Po nagraniu możesz edytować swoje nagrania MIDI w DAW. Możesz dostosować dynamiczność, timing, zmienić instrumenty, wyciszyć niepotrzebne uderzenia i wiele więcej.
 6. Modyfikacje i efekty: Korzystając z funkcji wirtualnej perkusji VST lub efektów DAW, możesz modyfikować brzmienie, dodawać efekty, zmieniać panowanie i głośność, aby dostosować dźwięk perkusji do swoich potrzeb.
 7. Aranżacja i produkcja: Umieść swoje nagrania perkusji w kontekście reszty produkcji muzycznej, aranżując je w odpowiednich miejscach w swoim projekcie. Dostosuj także brzmienie i miks perkusji, aby idealnie współgrało z resztą utworu.

Pamiętaj, że programowanie perkusji wirtualnej wymaga trochę praktyki i cierpliwości, aby osiągnąć pożądane efekty. Na początek warto eksperymentować z różnymi brzmieniami i technikami, aby znaleźć swój własny unikalny styl. W miarę praktyki i doskonalenia umiejętności, będziesz w stanie tworzyć bardziej realistyczne i ekscytujące partie perkusji w swojej muzyce.

Szukasz pomocy w tematach jak produkcja muzyki, czy też mix mastering? Zapraszam do kontaktu.

 

 Jak zmiksować perkusję wirtualną VST?
Miksowanie perkusji wirtualnej to ważny krok w procesie produkcji muzycznej, który pozwala na osiągnięcie równowagi i klarowności brzmienia perkusji w kontekście całego utworu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zmiksować perkusję wirtualną VST:
 1. Pojedyncze kanały perkusji: Upewnij się, że każdy instrument perkusyjny w wirtualnym VST ma swoje indywidualne kanały lub ścieżki w DAW. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować głośność, równowagę i efekty dla każdego instrumentu osobno.
 2. Reguluj głośność: Rozpocznij od ustawienia ogólnej głośności dla każdej ścieżki perkusji. Upewnij się, że żaden z instrumentów nie dominuje nad resztą. Ważne jest, aby perkusja była słyszalna, ale nie przytłaczała innych elementów utworu.
 3. Panowanie: Ustawienie panowania (położenia w stereo) dla każdego instrumentu może pomóc w stworzeniu przestrzeni dźwiękowej. Na przykład, centralne umiejscowienie wirtualnych bębnów basowych i hi-hatów, a rozłożenie talerzy i perkusji po bokach.
 4. Eqing: Wykorzystaj EQ, aby dopasować brzmienie każdego instrumentu perkusji. Usuń niepotrzebne niskie lub wysokie częstotliwości, wzmocnij te, które dodają charakterystycznego brzmienia. Na przykład, można wzmocnić atak na bębnach, by wybrzmiewały lepiej.
 5. Kompresja: Zastosowanie kompresji pozwoli na wygładzenie dynamiki i wyrównanie głośności instrumentów perkusyjnych. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z kompresją, aby uniknąć utraty naturalności brzmienia.
 6. Dodaj efekty: Wirtualne zestawy perkusyjne VST często mają wbudowane efekty dźwiękowe. Możesz dodać odpowiednią ilość pogłosu, delaju, czy innych efektów, które dodadzą przestrzeni lub charakteru brzmieniu perkusji.
 7. Sidechain: Wykorzystaj technikę kluczowania dźwięku (sidechain), aby automatycznie wyciszyć perkusję w momencie, gdy inne elementy utworu są na pierwszym planie. To pozwoli na zachowanie przestrzeni dla innych instrumentów.

Pamiętaj, że każdy miksuje inaczej i nie ma jednoznacznych reguł. Ważne jest, aby zaufać swojemu słuchowi i eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby znaleźć brzmienie, które najlepiej pasuje do Twojego utworu.