Autotune - co to jest i na czym polega ta technologia

Autotune – co to jest i na czym polega ta technologia?

monitor studyjny
Monitory studyjne odsłuchowe – charakterystyka i wybór
30 marca, 2023
Jak dodać piosenkę na Spotify?
Jak dodać piosenkę na Spotify?
28 czerwca, 2023
monitor studyjny
Monitory studyjne odsłuchowe – charakterystyka i wybór
30 marca, 2023
Jak dodać piosenkę na Spotify?
Jak dodać piosenkę na Spotify?
28 czerwca, 2023
Pokaż wszystko

Autotune – co to jest i na czym polega ta technologia?

Autotune - co to jest?

Autotune – co to jest?

 

Autotune to technologia cyfrowej obróbki dźwięku, która służy do korekcji i manipulacji głosu w nagraniach muzycznych. Pozwala na automatyczne dostosowanie tonacji i intonacji wokalu, eliminując niedokładności i niedoskonałości.

Autotune zyskał popularność w muzyce pop, rapie i R&B, gdzie jest wykorzystywany do uzyskania gładkiego i perfekcyjnego brzmienia wokalnego.

Działanie autotune

Działanie autotune polega na analizie częstotliwości dźwięków wokalnych i ich automatycznym dostosowaniu do wybranych nut lub skali muzycznej. Dzięki temu możliwe jest skorygowanie fałszywych dźwięków, niedokładnych wysokości tonów i mikrotonalnych odchyleń. Autotune może również być używany w celu uzyskania specyficznego efektu dźwiękowego, tzw. „efektu autotune”, który nadaje wokalowi charakterystyczną, sztuczną modulację tonacji.

Mimo że autotune często budzi kontrowersje, jest niezaprzeczalnym narzędziem w przemyśle muzycznym, które umożliwia artystom tworzenie różnorodnych efektów dźwiękowych i osiągnięcie pożądanych brzmień. Jednak nadmierne i nieumiejętne użycie autotune może prowadzić do utraty naturalności i emocjonalności wokalu, co jest często krytykowane.

Autotune jest również używany w nagraniach studyjnych do korekty instrumentów muzycznych i innych dźwięków. Przy odpowiednim użyciu może znacznie poprawić jakość dźwięku i dopasować go do zamierzonego kontekstu muzycznego.

W sumie autotune jest narzędziem, które odmienia sposób, w jaki nagrywamy i słuchamy muzyki. Pomaga artystom osiągać pożądane efekty dźwiękowe, ale jednocześnie może wpływać na autentyczność i naturalność wykonania. Ostatecznie, zastosowanie autotune zależy od preferencji artysty i jego intencji twórczych.

Przykłady najpopularniejszych wtyczek i narzędzi wykorzystujących tą technologię:

1. Auto-Tune: To oryginalne oprogramowanie autotune opracowane przez firmę Antares Audio Technologies. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi autotune, które zostało szeroko wykorzystane w przemyśle muzycznym.

2. Melodyne: Jest to inna popularna technologia autotune opracowana przez firmę Celemony. Melodyne oferuje zaawansowane możliwości edycji dźwięku, umożliwiając precyzyjne korekty tonacji i intonacji wokalu.

3. Waves Tune: Jest to wtyczka autotune opracowana przez firmę Waves Audio. Waves Tune oferuje szeroki zakres funkcji autotune, w tym automatyczną korekcję tonacji, ręczne dostosowywanie nutowe i wiele innych opcji.

4. Logic Pro Flex Pitch: Jest to wbudowana funkcja w oprogramowaniu Logic Pro, popularnym programie do produkcji muzycznej. Flex Pitch umożliwia precyzyjne dostosowywanie tonacji wokalu i innych dźwięków bez konieczności korzystania z zewnętrznych wtyczek.

5. Pro Tools Pitch Correction: Jest to funkcja autotune dostępna w oprogramowaniu Pro Tools, popularnym programie do nagrywania i edycji dźwięku. Pitch Correction umożliwia korekcję tonacji i intonacji wokalu w sposób intuicyjny i efektywny.

Jednym z przykładów darmowej wtyczki autotune jest „Graillon 2” od firm Polyverse Music i Auburn Sounds. Graillon 2 oferuje możliwość korekcji tonacji wokalu oraz tworzenia efektów autotune. Jest kompatybilny z popularnymi platformami muzycznymi, takimi jak VST, AU i AAX, co pozwala na integrację z różnymi programami do produkcji muzycznej. Warto zauważyć, że dostępne są również inne darmowe wtyczki autotune, a ich dostępność może się zmieniać w zależności od aktualnych ofert i zasobów online.

Pamiętaj, że powyższe przykłady to tylko kilka z wielu dostępnych technologii autotune na rynku. Każda z nich oferuje swoje unikalne funkcje i możliwości, ale w końcu wybór zależy od preferencji i potrzeb artysty.

Autotune zdobył dużą popularność w muzyce trap z kilku powodów:

1. Estetyka dźwięku: Autotune nadaje wokalowi charakterystyczne, syntetyczne brzmienie, które wpisuje się w estetykę trapu. Wokalista może uzyskać gładkie i perfekcyjne brzmienie, które jest charakterystyczne dla tego gatunku.

2. Ekspresja artystyczna: W muzyce trap, autotune często jest używany jako narzędzie do wyrażania emocji i stylizacji artystycznej. Efekt autotune może dodawać agresji, pewności siebie lub tajemniczości do wokalu, co jest pożądane w trapowych produkcjach.

3. Kreatywność i innowacyjność: Trap to gatunek muzyczny, który stale ewoluuje i poszukuje nowych dźwięków i efektów. Autotune daje producentom i artystom możliwość eksperymentowania i tworzenia unikalnych brzmień, co przyczynia się do różnorodności i innowacyjności w muzyce trap.

4. Maskowanie niedoskonałości: Autotune pozwala na korekcję niedokładności wokalnych, co jest istotne w przypadku niektórych artystów trapowych, którzy mogą nie posiadać technicznie perfekcyjnych umiejętności wokalnych. Dzięki autotune mogą osiągnąć pożądane brzmienie, pomijając ewentualne niedoskonałości.

Przykłady popularnych piosenek, w których wykorzystano efekt autotune:

1. „Stronger” – Kanye West: Ten utwór z 2007 roku jest jednym z najbardziej znanych przykładów zastosowania autotune. Kanye West wykorzystał autotune, aby nadać swojemu wokalowi charakterystyczne, robotyczne brzmienie.

2. „Believe” – Cher: Ten utwór z 1998 roku był przełomowy pod względem wykorzystania autotune. Cher wprowadziła efekt autotune do swojego wokalu, co nadało piosence unikalne brzmienie i stało się charakterystyczną cechą tego utworu.

3. „Blame It” – Jamie Foxx ft. T-Pain: W tej piosence z 2009 roku zarówno Jamie Foxx, jak i T-Pain wykorzystali autotune do stworzenia gładkiego i zniekształconego brzmienia wokalu, co przyczyniło się do komercyjnego sukcesu utworu.

4. „I Took a Pill in Ibiza” – Mike Posner (Seeb Remix): Ten utwór z 2015 roku, w wersji remiksowanej przez Seeb, wykorzystuje autotune, aby nadać wokalowi Mike’a Posnera charakterystyczny i chwytliwy efekt.

5. „Sicko Mode” – Travis Scott: Travis Scott często wykorzystuje autotune w swojej muzyce, a „Sicko Mode” z 2018 roku jest jednym z jego najbardziej znanych utworów, w którym ten efekt jest wyraźnie obecny.

Warto zauważyć, że autotune jest coraz bardziej powszechny w przemyśle muzycznym i znajduje zastosowanie w wielu różnych gatunkach muzycznych. Powyższe przykłady to tylko kilka spośród wielu piosenek, w których wykorzystano autotune w charakterystyczny sposób.

W swojej pracy dosyć często korzystam z tej technologii zarówno w aspekcie związanym z wyrównywaniem tonów dźwiękowych np. nagranych partii wokalnych, ale także w zakresie kreatywnym, kiedy dana produkcja tego wymaga. Dlatego jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie jak i w tematach takich jak produkcja muzyki lub mix mastering , to proszę kontakt bezpośredni.