Program do tworzenia muzyki - co wybrać na start?

Program do tworzenia muzyki – jaki wybrać?

asio4all co to
ASIO4ALL co to?
13 listopada, 2022
Jak zrobić mix mastering
Jak zrobić mix mastering, aby uzyskać dobry rezultat?
22 lutego, 2023
asio4all co to
ASIO4ALL co to?
13 listopada, 2022
Jak zrobić mix mastering
Jak zrobić mix mastering, aby uzyskać dobry rezultat?
22 lutego, 2023
Pokaż wszystko

Program do tworzenia muzyki – jaki wybrać?

program do tworzenia muzyki

Program do tworzenia muzyki, czyli co wybrać, aby zacząć tworzyć muzykę w sposób łatwy i przyjemny.

Najlepsze programy DAW, (czyli digital audio workstation) dla początkujących użytkowników powinny zapewnić łatwe w użyciu środowisko kiedy w grę wchodzi nagrywanie dźwięku oraz tematyka edycji muzyki.

Program do tworzenia muzyki stał się najważniejszym komponentem każdego domu lub studia projektowego, a najlepsze program DAW stał się centrum działania, które łączy wszystkie instrumenty sprzętowe i programowe w centralnym hubie.

W tym centrum nagrywasz, możesz tworzyć muzykę, kreujesz dźwięki, zajmiesz się tematem takim jak edycja muzyki, zmiksujesz ścieżki audio i zmasterujesz swoje utwory, przenosząc je tym samym od zera do gotowych utworów.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z produkcją muzyczną, to stoisz przed wyborem jaki program do tworzenia muzyki wybrać i jakie są główne tematy do rozważenia przed dokonaniem zakupu?

GarageBand

 

garageband

Jeśli masz komputer z systemem mac os, masz już dostęp do GarageBand. jest to darmowy program , który jest dołączany bezpłatnie do każdego komputera Apple. Szczerze mówiąc, jest to nie tylko najlepszy program do tworzenia muzyki dla początkujących, ale może być również jedynym, jakiego kiedykolwiek będziesz potrzebować.

Łatwa ścieżka aktualizacji GarageBand do Logic Pro sprawia, że ​​jest to logiczny wybór dla muzyków, gdy chcesz przenieść sprawy na wyższy poziom w temacie tworzenia muzyki i jej miksowania oraz masteringu. Logic Pro ma możliwość zmiany widoku od podstawowego do zaawansowanego, tak więc jak dopiero przesiądziesz się z GarageBand, to nie będziesz miała, miał problemu z tworzeniem muzyki w tej aplikacji.

Wersja 10 programu Logic Pro ujrzała swoje światło dzienne w 2014 roku. Do dnia dzisiejszego użytkownik dalej operuje w ramach tej wersji (wszystkie aktualizacje są darmowe). W tym czasie program zmienił i zarazem rozbudował się dosyć mocno od zwiększenia ilości dźwięków, instrumentów, wtyczek do polepszenia pracy na wirtualnych instrumentach. Tworzenie muzyki oraz nagrywanie w tym programie daje sporo możliwości zarówno dla początkujących użytkowników jak i profesjonalistów. Dlatego jak posiadasz system mac os i tworzenie muzyki to twój chleb powszedni, to jest to najlepszy wybór w ramach stosunku jakość – cena.

Na mojej stronie znajdziesz sporo materiałów edukacyjnych w ramach pracy w programie Logic Pro. Zapraszam do zapoznania się z ofertą w dziale Logic Pro X kurs.

Ableton Live

Dla użytkowników komputerów PC wybór nie jest tak jednoznaczny, ale uważam, że Ableton Live Intro wygrywa, co czyni go najlepszym DAW dla początkujących z konfiguracją na PC.

Ableton Live jest to niezwykle popularny program do tworzenia muzyki, zwłaszcza wśród producentów tworzących muzykę elektroniczną, działający zarówno pod Windows jak i Mac os. Jego szybki interfejs (zapewniający prostą edycję plików dźwiękowych), płynny przepływ pracy i spontaniczne podejście do kompozycji oraz budowania aranżacji pomagają mu zdecydowanie wyróżnić się z tłumu początkujących DAW-ów. Przejrzysty interfejs, płynne odtwarzanie plików w formacie midi oraz plików audio oraz bardzo dobre efekty dźwiękowe, zapewnia idealne środowisko, aby tworzyć własną muzykę. Dodatkowo z czasem dokupując odpowiedni kontroler midi jest to także najlepszy program do gry na żywo, czy też manipulacji dźwięku w czasie rzeczywistym.

Ableton Live intro możesz kupić tutaj.

Dodam, iż jeśli zakupisz popularny interfejs dźwięku to w większości przypadków firmy zapewniają Ableton Live Intro jako darmowy program do tworzenia muzyki w ramach swojego pakietu. Zobacz np. karty Focusrite z serii Scarlett, jeśli dopiero startujesz i szukasz czegoś na czym będziesz pracowała,pracował bezproblemowo w kwestii nagrywania i edycji dźwięku.

Na mojej znajdziesz także szkolenia z obsługi i produkcji muzyki w Ableton Live. Znajdziesz je w menu Ableton kurs.

 

 

FL Studio

 

fl studio

Aplikacja Image-Line FL Studio, ma dużą i lojalną rzeszę fanów wśród użytkowników komputerów PC, szczególnie wśród społeczności hip-hopowej i EDM. Od 20 wariantu jest również wieloplatformowy, więc użytkownicy komputerów Mac również mogą korzystać z tego programu do tworzenia muzyki.

FL Studio ma całkowicie konfigurowalny interfejs i dożywotnie bezpłatne aktualizacje – to duże bonusy, a funkcja przeciągania i upuszczania sprawia, że ​​jest łatwy w użyciu dla początkujących. W Fl Studio dostępna jest również aplikacja IL Remote, która umożliwia sterowanie elementami oprogramowania z urządzenia mobilnego.

Chociaż czasami odrzucany jako niezbyt „poważny” DAW na rynku, FL Studio jest tak samo bogaty w funkcje, jak każda inna aplikacja na liście. Jest to też program do produkcji muzyki, który jest dosyć często aktualizowany. To tylko jeden z powodów, dla których użytkownicy go uwielbiają – i dlaczego oceniam go również jako dobry wybór jako program do tworzenia muzyki dla początkujących.

Bitwig Studio

 

bitwig studio

Kolejna propozycja do tworzenia i produkcji muzyki, czyli program Bitwig Studio szybko wbił się na rynek dzięki ogólnej łatwości użytkowania i innowacyjnemu podejściu do modulacji i łączności z zewnętrznym sprzętem. Już same te cechy sprawiahją, że jest to bardzo dobry program do tworzenia muzyki dla początkujących.

Cechy te są także zachowane przy jego tańszych alternatywach jak w przypadku Ableton Live.

Polecam sprawdzenie wersji 16-track, jeśli masz ograniczony budżet. W tej wersji otrzymujesz 16 hybrydowych ścieżek audio/instrumentalnych i możliwość hostowania nieograniczonej liczby VST, 11 instrumentów (w tym nowy Polymer Synth), 30 procesorów efektów i 17 modulatorów, a także zawartość paczki dźwiękowej Essentials Collection, zapewniającą doskonały punkt wyjścia dla początkujących. adeptów tworzenia muzyki na komputerze.

Reaper

 

reaper

Niedrogi, wieloplatformowy program do tworzenia muzyki Reaper firmy Cockos jest często chwalony za intuicyjny i wysoce konfigurowalny interfejs, który jest idealny dla początkujących producentów. Jego szybkie i responsywne działanie pozwala na wydajną pracę nawet przy rozbudowanych projektach muzycznych.

Reaper, to program do tworzenia muzyki, który ma wiele zaawansowanych funkcji, w które możesz się wgryźć, takich jak obwiednie MIDI CC z możliwością rysowania i wizualny środowisko do kierowania torami MIDI i audio. Miłośnicy mediów społecznościowych mają nawet wbudowany edytor wideo.

Nie ma hierarchii wersji jako takiej, ale wersja demonstracyjna jest bezpłatna przez 60-dniowy okres próbny, po którym obowiązuje opłata licencyjna w wysokości 60 USD (wersja do studia domowego i placówek niekomercyjnych). Nieograniczone bezpłatne aktualizacje w ramach dwóch pełnych kolejnych wersji dają pewność, iż nasz program do tworzenia muzyki będzie zaktualizowany do najnowszych wersji systemów komputera przez dłuższy czas.

Jak widzisz na rynku jest sporo dobrych programów dla początkujących do tworzenia muzyki. Oprócz Garageband wszystkie, które przedstawiłem powyżej są płatne. Oczywiście darmowe programy są także dostępne na rynku jednak praca w nich może pozostawiać wiele do życzenia.

Czy są dobre darmowe programy do tworzenia muzyki?

Najlepszy darmowy program w mojej opinii, to Waveform Free i jeśli masz ograniczony budżet, a chcesz rozpocząć swoją przygodę z muzyką, to polecam sprawdzić tą aplikację.

Waveform Free to w pełni funkcjonalny DAW z prostym i eleganckim interfejsem. Jest łatwy w użyciu i ma wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia profesjonalnej jakości muzyki. Waveform Free jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux.

Nie ma ograniczeń co do liczby ścieżek lub wtyczek co jest ewenementem nawet kiedy zestawisz go z programami o których wspomniałem na tej liście. W ramach programu możesz użyć dowolnych dostępnych wtyczek VST. Waveform Free obsługuje również protokół MIDI i ReWire (jeśli działasz w aplikacji Reason).

Więcej na temat tego oprogramowania znajdziesz w linku tutaj.

Podsumowanie

W internecie znajdziesz mnóstwo informacji na temat wszystkich aplikacji, które wymieniam. W tym natłoku często trudno jest podjąć konkretną decyzję co wybrać.

Przede wszystkim najpierw warto zacząć od tego na jakiej platformie komputerowej będziesz pracowała, pracował na swoim komputerze. Jak zauważyłeś, zauważyłaś niektóre programy są tylko dostępne na systemie mac os, dlatego warto to wziąć pod uwagę zanim zaczniemy szukać większej ilości informacji na temat wybranego programu.

Oprócz tego upewnij się, że Twój komputer spełnia minimalne wymagania systemowe dotyczące pamięci RAM, szybkości procesora i miejsca na dysku twardym. Szczególnie w przypadku jeśli np. zdecydujesz się na klasyczny DAW jakim jest Pro Tools (ma on także darmową wersję dla początkujących Pro Tools Intro), jednak może mieć on nieco większe wymagania systemowe, niż wspomniany wyżej Reaper . Wiele z programów oferuje wersje bezpłatne lub próbne, więc możesz najpierw wypróbować je w swoim studio, aby sprawdzić, czy ten konkretny DAW jest dla Ciebie najlepszy. Zwróc uwagę na jego szybkość działania, instrumenty, bibliotekę efektów, edycję, sposób w jaki nagrywa się zewnętrzne źródła. Tak aby program, który wybierzesz był zgodny z twoim stylem pracy.

Niektóre programy z mojego podsumowania są trudniejsze do zaznajomienia się niż inne, ale ostatecznie chodzi o znalezienie takiego, który pozwala tworzyć tobie muzykę w sposób taki jaki chcesz. Jeśli dopiero zaczynasz, prawdopodobnie przekonasz się, że liczba ścieżek w projekcie wynosząca 16 będzie wystarczająca. Nie odnosi się to do liczby utworów, które można utworzyć za pomocą stacji roboczej, oznacza to po prostu liczbę pojedynczych śladów, które można umieścić w każdym utworze zarówno w ramach nagrywania jak i wykorzystywania wirtualnych instrumentów.

Większość z programów jest też zwykle dostarczana z szeregiem instrumentów wirtualnych z gotowymi dźwiękami oraz biblioteką próbek dźwiękowych. W sieci znajdziesz też mnóstwo darmowych materiałów wideo dających dobry wgląd w to co można zrobić, aby w pełni wykorzystać oprogramowanie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na Ableton Live lub Logic Pro, to zachęcam Ciebie do zapoznania się z ofertą moich szkoleń, które pokażą tobie w usystematyzowany sposób jak w prosty sposób korzystać z tych programów od podstaw do zaawansowanych możliwości programu .