ASIO4all co to i dlaczego potrzebujesz to oprogramowanie.

ASIO4ALL co to?

jak napisać piosenkę
Jak napisać piosenkę
30 września, 2022
program do tworzenia muzyki
Program do tworzenia muzyki – jaki wybrać?
28 listopada, 2022
jak napisać piosenkę
Jak napisać piosenkę
30 września, 2022
program do tworzenia muzyki
Program do tworzenia muzyki – jaki wybrać?
28 listopada, 2022
Pokaż wszystko

ASIO4ALL co to?

asio4all co to

ASIO4all – co to?

Niedawno zdecydowałaś/zdecydowałeś, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem muzyki na komputerze. Przeczytałaś/przeczytałeś co nieco o tym jak szybko zacząć, zakupiłaś/zakupiłeś dedykowany komputer do tego i nadszedł czas, aby przeprowadzić kilka pierwszych testów. Zainstalowałaś/zainstalowałeś pierwszy program muzyczny, lecz kiedy próbowałaś/próbowałeś go otworzyć nie do końca był on wydajny w swoim działaniu jak powinien. Pomimo tego, że masz nowy i szybki komputer.

Czego potrzebujesz? Zainstaluj sterownik ASIO do wydajnego działania w środowisku muzycznym.

Poszukałaś/poszukałeś więc informacji na temat tego typu sterowników i z dostępnych informacji wynika, że jest to dedykowane oprogramowanie dla profesjonalnych kart muzycznych.

Czy jest jakieś rozwiązanie, aby zainstalować tego typu sterownik  w przypadku wbudowanych w komputer kart dźwiękowych? Z pomocą przychodzi oprogramowanie ASIO4all.

 

ASIO4all co to

Panel sterownika ASIO4all

ASIO4all – po co i dla kogo?

Jest to uniwersalny sterownik, które emuluje oprogramowanie ASIO, umożliwiając korzystanie z DAW bez wymogu kupowania dedykowanych profesjonalnych kart dźwiękowych i jednocześnie poprawia problemy z latencją oraz wydajnością programu do produkcji muzyki. To kompatybilne z Windows oprogramowanie ratuje życie wielu  niezależnym producentom/producentkom muzyki na początku ich kariery. Najlepszą wiadomością jest to, że można je pobrać całkowicie za darmo.

ASIO4all – dlaczego warto użyć?

  1. Zmniejsza opóźnienie w nagraniu;
  2. Kompatybilny z praktycznie każdym DAW w systemie Windows;
  3. Działa z niskimi rozmiarami buforów;
  4. Nie wymaga zewnętrznego interfejsu;
  5. Nie ingeruje w emitowany sygnał;
  6. Darmowe do pobrania.

Uniwersalny sterownik ASIO4all

Każdy komputer z systemem Windows ma wbudowane sterowniki natywne, takie jak MME (Multimedia Extensions), Direct X i WASAPI jednak nie zostały one stworzone do produkcji dźwięku. Każdy DAW wymaga wydajniejszego sterownika do produkcji muzycznej. Taką rolę pełni sterownik ASIO. Jednak nie jest on dostarczany z systemem Windows. Jest on natomiast dostarczany z zewnętrznymi interfejsami audio.

ASIO – Audio Stream Input Output – to protokół, który nagrywa i jednocześnie odtwarza wiele źródeł dźwięku bez obniżania jakości lub utraty synchronizacji. Steinberg, ta sama niemiecka firma, która sprowadziła na świat Nuendo i Cubase oraz stworzyła wtyczki VST, opracowała go lata temu. Pozwala on na wydajną komunikację między DAW, a interfejsem audio, bez zakłóceń sygnału. Dzięki ASIO możesz jednocześnie uruchamiać wiele wtyczek. Dzieje się tak, ponieważ sterownik buduje ścieżkę łączącą DAW i interfejs (wbudowaną kartę dźwiękową), nie przechodząc po drodze przez sprzęt dźwiękowy w systemie Windows, pomagając odtwarzać sygnał ze znacznie mniejszymi opóźnieniami, co jest dużym problemem w nagraniach cyfrowych.

Czas oczekiwania, czyli latencja

Termin ten odnosi się do czasu potrzebnego do komunikacji systemu cyfrowego i sygnału audio. Innymi słowy, reprezentuje czas potrzebny do odtworzenia nagranego sygnału. Czas potrzebny karcie dźwiękowej komputera na przetworzenie informacji nazywany jest rozmiarem bufora. Zwiększony rozmiar bufora ułatwia komputerowi jego przetwarzanie, ale powoduje również większe opóźnienie. Jeśli rozmiar bufora zostanie zbytnio zmniejszony, opóźnienie może zniknąć, ale przetwarzanie go przeciąża komputer, powodując błędy, wyskakujące okienka, kliknięcia, trzaski, a nawet powodując awarię oprogramowania.

Jak monitorować opóźnienie?

Po pierwsze problem może wynikać kiedy poruszasz parametrami w programie do produkcji muzyki, a dopiero po jakimś czasie następują słyszalne zmiany w odbiorze dźwięku .

Kolejny przykład: kiedy grasz na prawdziwym instrumencie lub kiedy generujesz dźwięki z wirtualnych instrumentów, a dźwięk jest odtwarzany z pewnym opóźnieniem w głośnikach. Zwykle chcesz słuchać tego, co nagrywasz na żywo. Jeśli podczas słuchania tego, co właśnie grałeś/grałaś, występuje opóźnienie, to zdecydowanie uniemożliwia to pracę.

Dlaczego tak się dzieje?

W normalnych komputerach wbudowana karta dźwiękowa i jej sterowniki nie zostały stworzone do produkcji dźwięku. Głównym zadaniem sprzętu Windows było umożliwienie jednoczesnego działania wielu aplikacji. W związku z tym urządzenia audio z systemem Windows początkowo miały problemy z przetwarzaniem dźwięku w czasie rzeczywistym.

System operacyjny ma warstwy sterowników realizujących ten proces: odbierają sygnał, przetwarzają go na postać cyfrową, nakładają wszystkie efekty i wysyłają. To wymaga czasu. Jeśli używasz kilku wtyczek, trwa to jeszcze dłużej. Problem jest bardziej widoczny, gdy dźwięk pochodzi ze źródła dźwięku granego na żywo. Weźmy na przykład klawiaturę, grasz nutę i potrzeba około jednej sekundy, aby ją usłyszeć. W tym przypadku opóźnienie jest duże.

Opóźnienia poniżej 7 milisekund można uznać za „czas rzeczywisty”. Bez większych problemów można nagrywać do 15 ms. Wszystkie wartości powyżej raczej już uniemożliwiają pracę zarówno w przypadku rejestracji zewnętrznego źródła dźwięku jak i zgrywania partii z wykorzystaniem wirtualnych instrumentów.

 

asio4all co to

Konfiguracja sterownika Asio4all w programie Ableton Live

ASIO4all – czego potrzebujesz, aby go zainstalować?

Stworzony w połączonej wersji 32/64 bitowej, ASIO4all obsługuje Windows 7/8/10 i 11.

ASIO4all współpracuje ze wzorcem sterownika WDM – Windows Driver Model. Działa również z WDM Kernel-Streaming, a czasem nawet z innymi modelami sterowników.

ASIO4all wymaga wyłącznego dostępu do sterownika audio. W wielu przypadkach po włączeniu komputera urządzenie jest automatycznie aktywowane, co może uniemożliwić pomyślne uruchomienie ASIO4all. Oprogramowanie zastępuje nawet niektóre funkcje sterownika, takie jak głośność, czas buforowania i inne. Przedstawia nowe funkcje, których nie ma natywny dźwięk i wymaga dostosowań, abyś mógł jak najlepiej go wykorzystać.

Czy mogę używać dowolnego DAW z ASIO4all?

To oprogramowanie działa w każdym programie do produkcji muzyki (Ableton poleca nawet ASIO4all dla tych, którzy nie mają natywnego ASIO). Aby go skonfigurować, musisz uzyskać dostęp do preferencji DAW i wybrać Asio4all jako sterownik.

Jeśli masz jakiś problem, ważne jest, aby bardzo ostrożnie skonfigurować funkcje ASIO4all i DAW zgodnie z własnymi preferencjami oraz możliwościami komputera (mowa o latencji), aby zachować jakość wytwarzanego dźwięku. Spowolnienie może wystąpić, jeśli używasz wielu wtyczek w tym samym czasie, a twój komputer nie ma dużo pamięci RAM, a dysk twardy nie ma dużo miejsca lub jest po prostu za wolny. Zwiększenie częstotliwości próbkowania w celu wyeksportowania ścieżki również wymaga wiele od procesora, co może powodować problemy. Z drugiej strony niska częstotliwość próbkowania może spowodować pogorszenie jakości dźwięku. Puenta: komputery w domowych studiach muszą być wydajne.

ASIO, a system mac os

Mac nie potrzebuje ASIO4all. Core Audio, natywny sterownik audio dla komputerów Apple, zapewnia automatycznie dobrą wydajność pracy w programie do produkcji muzyki. Oczywiście nie tak bardzo, jak dedykowane oprogramowanie ASIO z zewnętrznym interfejsem, ale w porówaniu do systemu Windows możesz od razu bez problemu działać w wybranym przez Ciebie programie.

ASIO4all – podsumowanie

Korzystając z ASIO4all w ramach wbudowanych kart dźwiękowych w komputerze nadal będziesz używać jednego kanału do nagrywania, ponieważ komputer ma tylko jedno wejście. Złącze to nie jest idealne, jeśli chodzi o jakość sygnału. Nagrywanie bezpośrednio z mikrofonu w komputerze generuje dźwięk o bardzo niskiej jakości *chyba, że skorzystasz z mikrofonu z wbudowanym interfejsem USB. Warto z czasem rozważyć zakup dedykowanej karty zewnętrznej ponieważ może ona działać jako przedwzmacniacz. Poza tym, karty te mają lepsze przetworniki D/A i A/D (gdzie A to przetwornik analogowy, a D to przetwornik cyfrowy). Mogą być wyposażone w kilka gniazd i akceptować złącza Line i XLR, zalecane dla lepszej transmisji sygnału.

ASIO4all może pomóc Ci w początkowej fazie pracy w domowym studiu, pomagając Ci rozwinąć twoje umiejętności producenckie. Jeśli do tej pory nie korzystałeś/korzystałaś z ASIO4all, a chcesz spróbować swoich sił w produkcji muzyki, to zachęcam do pobrania pakietu instalacyjnego z internetu.

 

ASIO4all – POBIERZ TUTAJ

 

Jeśli szukasz kogoś, kto pomoże Ci z nauką produkcji muzyki na komputerze, to zapraszam do zapoznania się z ofertą na mojej stronie. Oferuję 2 miesięczny kurs produkcji muzyki w ramach którego nauczysz się od podstaw tworzenia dobrze brzmiących utworów w krótkim czasie. Warunek jest jeden – musisz już mieć podstawową wiedzę muzyczną.