Jak napisać piosenkę - porady dla początkujących i tych co utknęli

Jak napisać piosenkę

Poradnik mix mastering - jak uzyskać przejrzystość w utworze
Poradnik mix mastering – uzyskaj przejrzystość w utworze
25 sierpnia, 2022
asio4all co to
ASIO4ALL co to?
13 listopada, 2022
Poradnik mix mastering - jak uzyskać przejrzystość w utworze
Poradnik mix mastering – uzyskaj przejrzystość w utworze
25 sierpnia, 2022
asio4all co to
ASIO4ALL co to?
13 listopada, 2022
Pokaż wszystko

Jak napisać piosenkę

jak napisać piosenkę

Jak napisać piosenkę i od czego zacząć?

Jeśli jesteś osobą początkującą lub próbujesz już od jakiegoś czasu napisać piosenkę, ale utknęłaś/utknąłeś w miejscu, to mam dla Ciebie kilka porad na co powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę, aby pisanie tekstów i pisanie piosenek w języku angielskim i języku polskim nie sprawiało Ci już więcej próblemów.

Nie myśl jak napisać piosenkę. Po prostu to rób!

Oczywiście wiele składa się na to, aby uzyskać sukces w tym, ale pewne zasady są niezmienne. Dlatego to co przedstawiam poniżej powinnaś/powinieneś mieć zawsze z tyłu głowy, kiedy zaczynasz pisanie tekstów lub zaczynasz pisać piosenki.

Pamiętaj, o tym aby stworzyć chwytliwą melodię.

Istnieją całe mnóstwo utworów, które mają te same trzy- i czteroakordowe progresje. Dlaczego niektóre z tych piosenek utkwiły nam w głowach? Odpowiedzią może być wpadająca w ucho melodia. Zresztą tak po prawdzie to jest najważniejsza część procesu pisania piosenek. Udane melodie zazwyczaj poruszają się w logicznych krokach (w górę lub w dół o pół stopnia lub cały stopień) z kilkoma skokami (w górę lub w dół w dowolnym większym interwale). Często mają też punkt centralny – wysoką nutę w fragmencie melodycznym, który zakotwicza resztę linii melodycznej.

Staraj się używać kombinacji wszystkich rodzajów akordów.

Jeśli będziesz trzymać się tylko tych samych kilku akordów, ograniczysz zakres swoich muzycznych pomysłów. Spróbuj skomponować utwory, które zawierają wszystkie rodzaje akordów — durowe, molowe, dominujące, osłabione i wzmocnione — aby uzyskać bardziej złożone i interesujące brzmienie.

Stwórz niezapomniany rytm.

Wiele z najbardziej chwytliwych, najpopularniejszych piosenek – od przebojów country po perełki hip-hopu – zapada w pamięć dzięki motywowi rytmicznemu. Następnym razem, gdy będziesz słuchała/słuchać ulubionych piosenek, zauważ, jak synkopowana melodia lub podkład może być najbardziej chwytliwą częścią utworu, a następnie wykaż się kreatywnością w tworzeniu rytmów własnych utworów.

Zbuduj swoją piosenkę wokół riffu.

Niezależnie od tego, czy jesteś gitarzystą, pianistą, basistą, czy nie-instrumentalistą, możesz komponować riffy, które stworzą całą piosenkę. To wpadający w ucho motyw przewodni tworzy dzisiaj piosenkę. Im lepiej coś jest zapamiętywalne, tym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Większość piosenek komercyjnych bazuje dzisiaj na tej metodzie, dlatego analizuj swoją ulubioną piosenkę lub piosenki także pod takim kątem.

Napisz piosenkę, którą możesz zagrać na żywo.

Dzisiejsze oprogramowanie do produkcji muzyki umożliwia autorom piosenek tworzenie cyfrowych symfonii w ich domowych studiach nagraniowych. DAW (Digital Audio Workstation), to niezwykłe narzędzie do tworzenia muzyki, ale powinnaś/powinieneś także pomyśleć o tym, jak możesz wykonywać swoje utwory na żywo. Kierownictwo wytwórni fonograficznych chce zobaczyć, jak muzycy łączą się z publicznością na żywo, więc Twoja muzyka powinna być równie atrakcyjna, gdy jest odtwarzana na żywo, jak w formie nagranej.

Pamiętaj o urozmaiconej strukturze utworu.

Większość utworów zawiera kombinację następujących elementów: wstęp, zwrotkę, przedrefren, refren, przejściu, solówki instrumentalne oraz kodę lub zakończenie. Rzuć sobie wyzwanie, aby napisać piosenkę, która nie tylko przełącza się między zwrotkami a refrenem. Wypróbuj przynajmniej dobrze ugruntowaną strukturę utworu: zwrotka/refren/zwrotka/refren/przejście/refren. Wiele przebojów popowych używa tej struktury. Szczerze mówiąc najprostszy patent jaki tutaj mogę zaproponować, to analiza aranżu utworów, które pasują Ci gatunkowo i które odniosły sukces.

Podejdź do pisania tekstu zarówno ze strukturą, jak i spontanicznością.

Pisanie tekstu jako etap w tworzeniu piosenek jest trudne. Zaplanuj proces pisania tekstu, ale zostaw miejsce na odkrycie. Na przykład możesz ogólnie wiedzieć, o czym będzie piosenka, lub możesz mieć wybrany tytuł piosenki i kilka pomysłów na tekst; ale tak jak poeta, naucz się, jak tekst przychodzi do ciebie. Pisząc tekst piosenki może się okazać, że pociągają cię pewne linie, które opierają się wyłącznie na współbrzmieniu i współbrzmieniu słów. Napisać tekst piosenk jest trudno, ale jak już wpadniesz w dobry rytm pracy, to wtedy będzie Ci to przychodziło dużo łatwiej.

Użyj rymu jako narzędzia kiedy piszesz tekst piosenki.

Schemat rymów może sprawić, że teksty piosenek będą chwytliwe, spójne i łatwe do zapamiętania. Ale rymowanie nie zawsze jest konieczne dla autorów piosenek. Czasami pomysł nie może być odpowiednio wyrażony w rymie; jeśli tak jest, postępuj zgodnie z ideą, a nie rymem. Tekst piosenki może być czasem banalny, ale chodzi także o to, aby swoją rytmiką wciągnął słuchacza w wir odtwarzania utworu kolejny raz.

Naucz się przełamywać blokadę kiedy chcesz pisać piosenki.

Świetnym sposobem na walkę z blokadą pisania jest urozmaicenie procesu twórczego. Czy zwykle najpierw piszesz muzykę, a potem teksty? Spróbuj zrobić to na odwrót. Czy zwykle grasz akordy, a potem improwizujesz melodię? Odłóż gitarę i zacznij od melodii lub riffu. Spróbuj napisać piosenkę na nowym instrumencie lub w nieznanym Ci gatunku. Wyjście ze swojej strefy komfortu może pomóc w pobudzeniu kreatywności. Każdy jest w stanie napisać piosenkę. Ważne są chęci i przełamanie swoich barier.

Pytanie zadane w artykule jak napisać piosenkę dosyć często pojawia się wśród młodych adeptów tej dziedziny. Szczerze mówiąc, sam mam czasami z tym problem. Liczy się bowiem także klimat i poczucie psychiczne w jakim jestem. Nastawienie na uzyskanie efektów. WIele czynników poza samymi twardymi rzeczami jak najomość teorii muzyki i grania na instrumencie wpływa na to czy dowieziemy to czego chcemy. Ale jęsli mamy chęć i siłę, to nie patrzcie na nikogo wokół. Skupcie się na tym co napisałem powyżej i bądzćcie regularni w tym procesie. To jest proces. Im większe doświadczenie, tym lepsze rezultaty. Tak jak ze wszystkim w życiu. Oczywiście niektórym przychodzi to łatwiej, ale swoim oporem i zdobyciem doświadczenia każdy jest w stanie stworzyć coś bardzo dobrego.

Pisanie tekstu piosenki oraz komponowanie utworu to jedno. Kolejnym etapem złożenia tego w bardzo dobry jakościowo produkt jest produkcja muzyki oraz mix mastering. Jeśli szukasz kogoś kto pomoże Ci w tych tematach, to zapraszam do zapozania się z tym co moją ofertą. Kurs produkcji muzyki to szkolenie dla początkujących i średniozaawansowanych osób, które chcą nauczyć się produkowania utworów na zawodowym poziomie. Kurs mix mastering, to oferta dla wszystkich, którzy produkują już utwory, ale mają problem z doszlifowaniem całości, aby brzmiała zawodowo na każdym sprzęcie odsłuchowym.