Realizacja dźwięku - na czym ta polega praca?

Realizacja dźwięku – na czym polega ta praca?

produkcja muzyki - błędy jakich należy unikać
Produkcja muzyki – błędy jakich należy unikać
30 czerwca, 2022
Poradnik mix mastering - jak uzyskać przejrzystość w utworze
Poradnik mix mastering – uzyskaj przejrzystość w utworze
25 sierpnia, 2022
produkcja muzyki - błędy jakich należy unikać
Produkcja muzyki – błędy jakich należy unikać
30 czerwca, 2022
Poradnik mix mastering - jak uzyskać przejrzystość w utworze
Poradnik mix mastering – uzyskaj przejrzystość w utworze
25 sierpnia, 2022
Pokaż wszystko

Realizacja dźwięku – na czym polega ta praca?

Realizacja dźwięku - na czym ta polega praca?

Realizator dźwięku i jego zadania.

Celem osoby odpowiadającej za temat realizacja dźwięku jest zapewnienie jak najlepszej jakości brzmienia podczas rejestrowania partii dźwiękowych lub odtwarzania ich podczas imprez muzycznych, programów telewizyjnych, czy też podczas produkcji filmowych. 

Do głównych zadań realizatora dźwięku należy odpowiednia rejestracja oraz edytowanie materiałów dźwiękowych.

W najczęstszych przypadkach rejestracja odbywa się w studiach muzycznych, gdzie osoby odpowiedzialne za produkcję muzyki z reguły w dzisiejszych czasach także zajmują się jej rejestracją oraz edycją, czyli jej miksem i masteringiem. Oczywiście realizator dźwięku jest także przygotowany do tego, aby bez problemu rejestrować materiały dźwiękowe poza studiami, czyli najczęściej na scenach koncertowych lub w teatrach. Podczas prac poza studiem razem z reżyserem dźwięku odpowiada za dobranie odpowiedniej technologii, sprzętu oraz sposób w jaki zostanie zarejestrowane nagranie lub przeprowadzona transmisja. Podczas tego typu zdarzeń każdy dźwięk może być wymedytowany w kwestii jego brzmienia, wysokości, głośności oraz dodatkowo wzbogacany o efekty specjalne. 

Do podstawowych narzędzi pracy osób działających w zakresie realizacji dźwięku należy konsoleta.

Jest to inaczej mówiąc stół mikserski, dzięki któremu realizator dźwięku ma możliwość łączenia wielu źródeł dźwięku ze sobą jednocześnie dbając przy ty o zawodowych charakter ich brzmienia. W dniu dzisiejszym zdecydowana większość kasolet na rynku, szczególnie jeśli mówimy tutaj o stołach mikserskich stworzonych do łączenia dźwięków w ramach koncertów na żywo, to cyfrowe narzędzia, które zawierają w sobie wiele efektów dźwiękowych pozwalających na swobodną manipulację miksowanych dźwięków.

W przypadku pracy studyjnej rolę konsolety pełni od jakiegoś czasu komputer. Wraz z podpiętą do niego kartą muzyczną i zainstalowanym programem do rejestracji śladów takim jak np. Ableton Live, czy też Logic Pro, stanowi on stację roboczą pozwalającą na wielośladowe rejestrowanie dźwięków z zewn. 

Realizator dźwięku, który zajmuje się opracowywaniem transmisji programu radiowego lub telewizyjnego na żywo wykorzystuje konsoletę do tego, aby swobodnie miksować podpięte do niej źródła dźwięku.

Może to być mikrofon od uczestników wydarzeń lub instrumenty od muzyków jeśli mówimy o koncertach zespołów muzycznych. Dba on o to, aby wszystko było zrealizowane zgodnie ze scenariuszem. Pilnuje, aby odpowiednie źródła były włączane i wyłączane na czas.  W telewizji realizator współpracuje z całym zespołem emisyjnym. 

Oprócz zadań związanych z miksowaniem dźwięku w ramach różnych wydarzeń osoba ta także specjalizuje się w konfigurowaniu systemów nagłośnieniowych oraz nagłaśnianiu pomieszczeń i otwartych przestrzeni.

Cel tutaj stanowi uzyskania odpowiedniego brzmienia koncertu w jakichkolwiek dostępnych warunkach środowiskowych. 

Podsumowując jeśli chodzi o charakterystykę osób, które myślą o tego typu karierze, to bazując na moim doświadczeniu idealnie sprawdzają się te osoby, które mają już zainteresowania artystyczne (być może grają już na jakichś instrumentach lub zajmują się takim tematem jak produkcja muzyki).

Z drugiej strony należy pamiętać, iż w grę wchodzi dużo tematów technicznych, dlatego także i w tym zakresie trzeba mieć pewne doświadczenie. 

Szkół na rynku jest sporo. Polecam wybrać te, które zapewniają dużo zajęć praktycznych. 

Jeśli będziesz miała/miał jakieś dodatkowe pytania w tym temacie to pisz do mnie proszę chętnie służę pomocą. Skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie.