Mix mastering poradnik - współpraca z inżynierem dźwięku

Mix mastering poradnik – współpraca z inżynierem dźwięku

mix mastering poradnik - po co jest saturacja?
Mix mastering poradnik – po co jest saturacja?
25 kwietnia, 2022
produkcja muzyki - błędy jakich należy unikać
Produkcja muzyki – błędy jakich należy unikać
30 czerwca, 2022
mix mastering poradnik - po co jest saturacja?
Mix mastering poradnik – po co jest saturacja?
25 kwietnia, 2022
produkcja muzyki - błędy jakich należy unikać
Produkcja muzyki – błędy jakich należy unikać
30 czerwca, 2022
Pokaż wszystko

Mix mastering poradnik – współpraca z inżynierem dźwięku

Mix mastering poradnik - współpraca z inżynierem dźwięku

Mix mastering poradnik – współpraca z inżynierem dźwięku

Jeśli rozważasz współpracę w ramach swoich produkcji muzycznych z inżynierem dźwięku, to zapraszam Ciebie do przeczytania artykułu. Znajdziesz w nim podpowiedzi, na co zwracać uwagę, żeby uzyskać odpowiedni efekt w ramach podjętej współpracy.

Zanim podejmiesz współpracę przejrzyj stronę takiej osoby. Zobacz jakie ma doświadczenie. Sprawdź porfolio. Jeśli nie ma na swojej stronie próbek dźwiękowych, to śmiało poproś o nie, celem weryfikacji.

Dobrego inżyniera dźwięku poznasz po tym, kiedy zapyta się on twoją próbkę zmiksowanego utworu. Dodatkowo poprosi ciebie o referencje w jaką stronę chcesz iść ze swoją produkcją muzyczną. Kolejna rzecz, to zweryfikuje miks i szczerze powie Ci jeśli coś jest nie tak i należy to poprawić.

Kolejny raz przypominam, iż realizacja dźwięku i produkcja muzyki jest najważniejsza w tym wszystkim. Czyli zawsze staramy się uzyskać jak najlepsze rezultaty. Dzięki współpracy z odpowiednią osobą, możesz wykorzystać jej ucho i środowisko odsłuchowe do tego, aby zweryfikować swoją pracę. Szanujący twój czas inżynier podpowie Ci, co należy poprawić, aby uzyskać jeszcze lepszy obraz muzyczny.

Bazując na moim doświadczeniu w większości przypadków, jeśli mówimy o muzyce z dużą dawką energii wszystko sprowadza się w głównej mierze do wybrania odpowiednio brzmiącej stopy. Jeśli twoje środowisko odsłuchowe jest nie do końca odpowiednie lub zajmujesz się produkcją muzyki na słuchawkach, to często w takich przypadkach będziesz miała/miał problem z odpowiednim dobraniem i ustawieniem stopy tak, aby brzmiała ona w pełni jak powinna.

Dlatego warto też o to od razu dopytać zanim podejmie się współpracę, żeby wybrany inżynier zweryfikował też twoje produkcje i je odpowiednio szczerze skomentował. W moim przypadku jest to wliczone w cenę usługi mix mastering, ale są osoby, które mogą za to pobierać dodatkowe opłaty.

Na koniec dodam też, że warto dopytać się też o możliwość poprawek. Z reguły opierając także się na swoim doświadczeniu nie ma limitu na poprawki. Tylko oczywiście należy pamiętać, iż warto podejść do tego zdroworozsądkowo.

Zdecydowałaś/zdecydowałeś się co dalej?

Co do wykonania pracy pojedycznego miksu masteringu utworu to powinno to zająć inżynierowi kilka godzin w całości. Oczywiście musisz pamiętać, iż z reguły rozkłada się to przynajmniej na 2 dni. Dzięki temu osoba, która pracuje nad twoim projektem zachowa świeże ucho i finalnie podejmie odpowiednie decyzje, które przełożą się na uzyskanie zawodowego rezultatu. Opierając się na swoim doświadczeniu ja także podchodzę do tego dwuetapowo.

Pierwszy dzień to szybki miks utworu, czyli sesja w ramach której jak najszbciej staram się uzyskać zadowalający mnie rezultat. Drugi dzień na świeżo, to pierwszy odsłuch, zanotowanie tego co należy jeszcze poprawić i szczegółowe dopracowanie brzmienia utworu wraz z jego finalizacją. Mastering zostawiam finalnie na 3 dzień.

Na koniec przypomnę tylko, iż jeśli coś do końca nie będzie Ci grało kiedy dostaniesz próbki prac inżyniera, to nie zastanawiaj się tylko pisz co twoim zdaniem należy dopracować. To jest ten najważniejszy aspekt współpracy pomiędzy Wami. I tutaj poznasz, czy ktoś jest naprawdę warty swojej ceny. Chodzi o to, abyście oboje byli zadowoleni z finalnego rezultatu. Czyli czasami może dojść do takiej sytuacji, że trzeba pójść na kompromis.

Staram się zawsze znaleźć wspólną płaszczyznę, tak aby nie odbywało się to kosztem efektu moich prac. Każdy z nas jest inny, każdy inaczej też odbiera muzykę, szczególnie jeśli odpowiadasz za to, co stworzyłeś. Dlatego ten ostatni etap dla mnie jest kluczowy. W przypadku jeśli są jeszcze poprawki staram się to wszystko uwzględniać, ale oczywiście cały czas mając z tyłu głowy, że będzie to dobrze wpływało na finalny produkt.

Szukasz kogoś z kim chcesz podjąć współpracę  w kwestii takiej jak mix mastering? Zapraszam do kontaktu.