Produkcja muzyki POP - na co zwracać uwagę?

Produkcja muzyki POP – na co zwracać uwagę?

Produkcja muzyki - inspiracja i praktyka
Produkcja muzyki – inspiracja i praktyka
28 marca, 2022
mix mastering poradnik - po co jest saturacja?
Mix mastering poradnik – po co jest saturacja?
25 kwietnia, 2022
Produkcja muzyki - inspiracja i praktyka
Produkcja muzyki – inspiracja i praktyka
28 marca, 2022
mix mastering poradnik - po co jest saturacja?
Mix mastering poradnik – po co jest saturacja?
25 kwietnia, 2022
Pokaż wszystko

Produkcja muzyki POP – na co zwracać uwagę?

Produkcja muzyki POP - na co zwracać uwagę

Produkcja muzyki Pop – wskazówki dla początkujących

W muzyce pop, czy ci się to podoba, czy nie, zawsze wszystko obraca się wokół partii wokalnych, które w 99% przypadków brzmią dzisiaj krystalicznie i perfekcyjnie oraz melodii, które tkwią w twojej głowie na wiele dni. Utwory te cechują się także nienagannymi miksami.

Chociaż dobry utwór w stylu POP może wydawać się łatwy do wyprodukowania, w rzeczywistości wymaga to znacznie więcej pracy, niż można by sobie wyobrazić. Oto kilka wskazówek dotyczących produkcji pop.

Motyw przewodni, inaczej haczyk

Nic, absolutnie nic w muzyce pop nie jest ważniejsze niż haczyk. Jeśli go nie ma, piosenka nigdy nie trafi na szerszą wodę, bez względu na to, jak dobrze została wyprodukowana lub zmiksowana.

Haczyk to element, który tkwi w twojej głowie, po zakończeniu słuchania piosenki. Zazwyczaj haczykiem jest partia wokalna lub wykonywana melodia, które są naprawdę niezapomniane.

Przykładami piosenek z świetnymi haczykami są Michael Jackson – Billie Jean, czy też Queen – Another One Bites the Dust. Każda z tych piosenek ma haczyki, które sprawiają, że nie jesteś w stanie wyrzucić ich z głowy. Miej na uwadze, że im więcej haczyków napiszesz, tym lepsza prawdopodobnie będzie piosenka – najlepsze piosenki mają kilka z nich, które Cię zainteresują.

Trzeba też powiedzieć, że prostota jest kluczem do sukcesu – prawie wszystkie haczyki są śmiertelnie proste, a jednak trafiają  idealnie do słuchaczy. Nie musisz nawet koniecznie rozumieć tekstu, aby haczyk zadziałał – dobry haczyk jest uniwersalny  (np. Gangnam Style).

Proste aranżacje

Popowe produkcje polegają na posiadaniu tylko tych elementów, które naprawdę muszą być dostępne dla określonej funkcji. Czyste, zwarte melodie i dobry wybór tonów najlepiej się tutaj sprawdzają. To nie jest jak rockowa produkcja, w której chodzi bardziej o klimat – pop to bardziej piękny połysk i perfekcja.

Prostota odnosi się również do pisania tekstów – miej jasną wizję tego, o czym będzie piosenka i trzymaj się głównej idei bez odchodzenia od niej. Jeśli masz coś więcej do powiedzenia, zostaw to na inny projekt. Zadbaj o to, aby każde słowo miało swoje miejsce i aby wszystko było jasne, precyzyjne i na temat.

Prostota sprawi również, że utwór będzie wystarczająco krótki, aby został zaakceptowany przez główne stacje radiowe po upublicznieniu. Nikt nie chce 6 minutowej piosenki pop – zostaw to np. artystom rocka progresywnego.

Skup się na partiach wokalnych

W popowej produkcji najważniejszy jest wokal, więc muszą być one absolutnie nieskazitelne. Upewnij się, że wszystko zostało zarejestrowane najlepiej jak powinno, łącznie z przeprowadzeniem edycji w czasie i wymiarze tonalnym. Ponadto, nigdy nie pozwól, aby jakiekolwiek małe frazy, nie były całkowicie wyraźne. Każda rzecz musi być tak dobra, jak to tylko możliwe – często więcej czasu zajmuje produkcja wokalu, niż produkcja całego utworu, na którym wokal będzie osadzony.

Podczas  rejestracji upewnij się, że wokalista jest odpowiednio odizolowany, aby mikrofon zbierał jak najmniej z pomieszczenia. Czyste duble są bardzo ważne, ponieważ czasami będziesz je mocno kompresować i korygować, aby uzyskać wypolerowane brzmienie wokalu.

Aby wokale miały tę popową jakość, upewnij się, że podwajasz lub potrajasz refren i dodajesz tyle harmonii, ile to konieczne, aby był on ogromny. Następnie wyreguluj grzmiące i szorstkie częstotliwości i kompresuj wokale, aż staną się naprawdę stabilne.

Następnie, aby wokal ładnie się przebijał przez miks skorzystaj z korektorów audio, które dodadzą powietrza w wyższych rejestrach częstotliwości. Dobry darmowy przykład to wtyczka Luftikus EQ.  Nie zapomnij skorzystać z deesera do wokalu przed dodaniem powietrza, ponieważ w ten sposób sybiliant może trochę wymknąć się spod kontroli.

Eksperymentuj z dźwiękiem

Muzyka pop zawsze przesuwała granice dodawania czasami infantylnych lub zabawnych rzeczy i haseł, które trafiają do słuchacza w idealnym momencie. Nie bój się kiedykolwiek wypróbowywać ciekawych dźwięków, nawet jeśli na początku brzmią dość głupio – kto wie, może to po prostu kolejny trend.

Staraj się także być na bieżąco z trendami produkcyjnymi, które są teraz na topie – zwykle będzie to oprzyrządowanie, które określa epokę produkcji. Popowe produkcje z przełomu lat 90. i 2000. zawierały dużo funkowych basów i gitar akustycznych. Produkcje z około 2010 roku zawierały dużo przesterowanych syntezatorów, w 2015 dźwiękiem był saksofon grający melodię w tle. Nadążanie za trendami pomoże Ci być bardziej trafnym. Jest tak wiele planowania i strategii, które składają się na tworzenie popowej produkcji, że naprawdę można ugrzęznąć, próbując wymyślić najlepszą wersję utworu.

Staraj się jednak szybko dostosowywać do tego co aktualne wokół, ponieważ popowe trendy szybko się zmieniają, a to, co jest dziś na topie, może być już nie aktualne za tydzień od teraz. Ktokolwiek powiedział, że pop jest łatwy, nigdy nie próbował sam tworzyć utworu w tym gatunku.

Powodzenia i wytrwałości życzę!

Jeśli szukasz wsparcia w temacie takim jak produkcja muzyki, lub masz dobry utwór, ale brakuje mu profesjonalnego szlifu jaki daje mix mastering, to zapraszam do kontaktu.