Program do tworzenia muzyki dla początkujących - mój subiektywny wybór

Program do tworzenia muzyki dla początkujących 

jak zostać i ile zarabia producent muzyczny?
Jak zostać i ile zarabia producent muzyczny? 
30 sierpnia, 2021
Mix i mastering poradnik - wtyczki vs analogowy sprzęt
Mix i mastering poradnik – wtyczki vs analogowy sprzęt
24 września, 2021
jak zostać i ile zarabia producent muzyczny?
Jak zostać i ile zarabia producent muzyczny? 
30 sierpnia, 2021
Mix i mastering poradnik - wtyczki vs analogowy sprzęt
Mix i mastering poradnik – wtyczki vs analogowy sprzęt
24 września, 2021
Pokaż wszystko

Program do tworzenia muzyki dla początkujących 

Program do tworzenia muzyki

Jaki program do tworzenia muzyki?

Oczywiście mógłbym tutaj zacząć od wypisania listy programów i zachęcania do popróbowania wszystkiego, bo tak po prawdzie wszystkie aplikacje mają wersję demo i to jest dobre podejście na start, ale z racji tego, iż zajmuje się tą tematyką już od ponad 20 lat i w swojej karierze przeszedłem już sporo oprogramowania przedstawię tutaj dwóch kandydatów, które na stałe zagościły już w moim studio od wielu lat i nic póki co tego nie zmienia. 

Programy o których mowa to: 

  • Ableton Live (dostępny na platformy Windows/Mac)

  • Logic Pro (dostępny na komputery z systemem Mac). 

Co lepiej obie te aplikacje oferują na dzień dzisiejszy dostęp do 3 miesięcznej wersji demo, tak więc jest to sporo czasu na to, aby zobaczyć czy z jednej strony temat taki jak produkcja muzyki, oraz jej dalsza obróbka czyli mix mastering zacznie Was kręcić, a z drugiej strony będzie w stanie dokładnie ocenić, czy filozofia i sposób działania w aplikacji będzie zgodna z Waszymi oczekiwaniami. 

Obydwa programy do produkcji muzyki w ramach pakietu zawierają także sporo instrumentów, efektów oraz dźwięków. Dzięki temu od razu po pobraniu aplikacji z bibliotekami możemy rozpocząć swoją przygodę z tematem jakim jest tworzenie muzyki na komputerze. 

Dla mnie najważniejsze w programie jest to, aby był przejrzysty i sposób manipulacji dźwiękiem nie był zbyt skomplikowany. Oba te dwa programy spełniają to kryterium. Z lekkim pierwszeństwem w tej kwestii dla DAW’u (Digital Audio Workstation) jakim jest Ableton Live. 

Program do tworzenia muzyki

Ableton Live 10

Ableton Live stanowi bardzo dobre środowisko dla wszystkich z Was którzy chcą rozwijać także się w kwestii produkcji dźwięku. Dzięki przejrzystej i minimalistycznej formie manipulacja instrumentami, efektami oraz próbkami dźwiękowymi odbywa się w szybki sposób bez zbędnego klikania, co jest wartością dodaną w porównaniu do innych tego typu programów dostępnych na rynku. 

Z kolei jeśli już jesteście posiadaczami komputera spod marki Apple, to tutaj zdecydowanie moim faworytem jako całościowy pakiet jest Logic Pro. Tak samo jak Ableton Live, także w tym przypadku mamy dostępną 3 miesięczną wersję demo. W tym czasie na spokojnie możecie dokładnie zapoznać się z programem i jego pełną i bardzo dobrą biblioteką dźwięków, efektów oraz instrumentów. Program ten z mojego doświadczenia ma najlepszy pakiet startowy na rynku. Posiada bardzo dobre instrumenty na pokładzie. To samo się tyczy efektów i cały czas powiększającej się bazy dźwięków. Do tego tak jak w przypadku Ableton Live, Logic Pro ma bardzo przejrzysty design, który pozwala na swobodną pracę bez zbędnego główkowania. 

Program do tworzenia muzyki

Apple Logic Pro X

Co do zapoznania się z ich obsługą, to z racji tego, iż są to bardzo popularne aplikacje w sieci znajdziecie sporo materiałów tekstowych oraz wideo pokazujących jak zacząć i jak stworzyć swój pierwszy utwór. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google lub wejść na Youtube. W przypadku kiedy będziecie mieli problem z tłumaczeniem z języka angielskiego, to polecam także swoje kursy dla początkujących adeptów w ramach których w sposób przejrzysty pokazuję krok po kroku jakie możliwości oraz w jaki sposób można zbudować swoją pierwszą kompozycję. 

Linki do kursów znajdziecie poniżej: 

Ableton Live – kurs dla początkujących 

Logic Pro – zestaw kursów z obsługi programu

 

W razie jakichkolwiek pytań piszcie śmiało. Chętnie służę pomocą.