Darmowe wtyczki VST - Stereosound - studio nagrań, mix i mastering, mastering online produkcja muzyki, szkolenia

Darmowe wtyczki VST

domowe studio nagrań
Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 1)
29 kwietnia, 2021
domowe studio nagrań
Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 2)
7 czerwca, 2021
domowe studio nagrań
Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 1)
29 kwietnia, 2021
domowe studio nagrań
Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 2)
7 czerwca, 2021
Pokaż wszystko

Darmowe wtyczki VST

darmowe wtyczki vst

Wtyczki VST – czy darmowe alternatywy też są dobre?

Dosyć często w ramach prowadzenia moich warsztatów oraz szkoleń z klientami przewija mi się to pytanie oraz drugie jakie wiąże się z tym na jakim programie pracuję.

 

Zacznę od tego, że jeżeli chodzi o mix mastering to pracuję codziennie na Logic Pro. Natomiast większość z tych rzeczy, które w nim wykonuję można bez problemu odwzorować w innych programach do produkcji muzyki. Co do tematu wtyczek, to w ramach moich kursów zawsze staram się znaleźć dla Was bardzo dobre darmowe alternatywy, które nawet w późniejszym czasie jak zbierzecie już większe doświadczenie i będziecie mieli budżet na zakup płatnych narzędzi dalej będziecie zdecydowanie wykorzystywali.

 

Darmowe wtyczki VST – Lista

Pod spodem zebrałem dla Was listę moim zdaniem najbardziej przydatnych i bardzo dobrych jakościowo  na dzień dzisiejszy wtyczek, które będziecie mogli wykorzystywać w ramach swoich projektów muzycznych. Wtyczki te nadają  się idealnie do produkcji muzyki jak i takich etapów jak mix mastering. Wtyczki VST do wokalu? – jeśli szukacie dobrych darmowych alternatyw, to trafiliście we właściwe miejsce.

 

1. Korektor Audio – Luftikus EQ
darmowe wtyczki vst

 

Ile razy już z niego skorzystałem w życiu. Praktycznie w każdej sesji znajdzie się dla niego miejsce, bardzo prosty w obsłudze i pokazujący w punkt co wybrane częstotliwości mogą zrobić z dźwiękiem. Jak macie w swoim programie zwykły graficzny korektor to ten parametryk będzie jego bardzo dobrym uzupełnieniem. Zdecydowanie polecam!

 

2. Kompresor do wszystkiego – TDR Kotelnikov (wersja darmowa)

darmowe wtyczki vst

Kolejna mistrzowska wtyczka, która ląduje w każdej mojej sesji. Bardzo dobrze ogarnia dynamikę na pojedynczych śladach lub grupach instrumentów oraz na ich sumie. Można nawet sporo z nim przycisnąć materiał, celem jego sklejenia, ale w dalszym ciągu będzie to się odbywało bez efektów ubocznych jak np. pompowanie materiału. To jest kolejny klasyk, który polecam zdecydowanie.

 

3. Korektor EQ, podbijacz niskich częstotliwości – Bark of dog

darmowe wtyczki vst

Kolejny darmowy klasyk. Brakuje wam mięsa w niskich częstotliwościach? Czujecie, że jak porównujecie swoje projekty do profesjonalnych referencji, to macie za mało basu? To narzędzie stosowane na świeże ucho 🙂 da Wam możliwość wypełnienia niskiego zakresu częstotliwości.

 

4. Kontrola transjentów – Bitter Sweet

darmowe wtyczki vst

Wasze instrumenty brzmią dobrze, ale gubią się w miksie lub za ostro się wybijają? Wtyczka bittersweet daje możliwość kontroli transientów, czyli początkowego uderzenia jakie powstaje w wyniku wybicia się fali dźwiękowej. Dzięki temu bez użycia kompresji możemy ładnie wyciągnąć elementy w miksie lub wygładzić coś ostrego.

 

5. Kompresor z charakterem – DC1A

darmowe wtyczki vst

Bardzo prosty w użyciu kompresor z ładną saturacją. Idealnie nadaje się do dodania „mięsa” do suchych śladów, a przy tym nie jest w tym temacie taki ordynarny jak większość tego typu wtyczek. Polecam sprawdzić bezpośrednio na śladzie z opcją mix na ok 50 %. No i pamiętajcie żeby przed i po włączeniu efektu zachować taką samą głośność. Tylko tak będziecie słyszeli co daje dany efekt.

 

6. Limiter i nie tylko – VladG Limiter N°6

darmowe wtyczki vst

Absolutny już klasyk do finalizacji głośności utworów i nie tylko. Kilka narzędzi w jednym między innymi kliper, kompresor, limiter wysokich częstotliwości (który także można wykorzystać jako deeser). Jak nie macie budżetu, a potrzebujecie dobrej darmówki , to nie musicie dłużej szukać.

 

8. Kompresor wielozakresowy – TDR Nova (darmowa wersja)

darmowe wtyczki vst

Kolejny absolutny klasyk. Chcecie zbić bardziej stopę z basem w miksie – proszę. Za ostra góra w miksie? Proszę, za ostre częstotliwości na śladach? Proszę bez utraty głośności jak w przypadku korzystania z korektora audio ten kompresor wielozakresowy/korektor dynamiczny zadba o wasz materiał.

 

9. Narzędzia do mierzenia głośności utworów, analizy nasycenia wybranych częstotliwości, kompatybilności w mono – Voxengo Span i Youlean Loudness Meter.

 

darmowe wtyczki vst
darmowe wtyczki vst

 

Na koniec tylko dodam, iż jeżeli chodzi o modulację dźwięków to większość Waszych programów ma sporo tego typu narzędzi już na pokładzie, dlatego zachęcam do sprawdzenia wszystkiego i ich stosowania.
Jedyne nad czym warto się rzeczywiście zastanowić, to ewentualnie zakup dobrego efektu typu pogłos i limitera, oraz jakiegoś agresywnego kompresora w stylu FET i dobrego saturatora, ponieważ te narzędzia mają jednak dużo lepszą jakość w ramach płatnych wtyczek dostępnych na rynku.
Szukacie możliwości zdobycia większej wiedzy z zakresu takiego jak produkcja muzyki, tematów takich jak mix mastering? To zapraszam do kontaktu bezpośredniego za pomocą formularza celem omówienia potrzeb i warunków współpracy.