Domowe studio nagrań - od czego zacząć? (część1)

Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 1)

Miks utworu - stopa i bas, czyli odwieczny problem.
Mix mastering porady – stopa i bas, czyli odwieczny problem.
4 grudnia, 2020
darmowe wtyczki vst
Darmowe wtyczki VST
14 maja, 2021
Miks utworu - stopa i bas, czyli odwieczny problem.
Mix mastering porady – stopa i bas, czyli odwieczny problem.
4 grudnia, 2020
darmowe wtyczki vst
Darmowe wtyczki VST
14 maja, 2021
Pokaż wszystko

Domowe studio nagrań – od czego zacząć ? (część 1)

domowe studio nagrań

Co potrzebne do studia nagrań?

Na początku mojego krótkiego wprowadzenia z tematyką jaką jest domowe studio muzyczne chciałbym przede wszystkim podkreślić, że dzisiaj do stworzenia dobrej jakości nagrania nie potrzebujemy już dużej ilości drogiego sprzętu, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Żyjemy w czasach, które pozwalają nam na realizowanie większości naszych zainteresowań w obszarze tworzenia i produkcji muzyki w zaciszu studia domowego, oczywiście z pomocą odpowiedniego sprzętu/oprogramowania. Jeszcze kilkanaście lat temu otwarcie studia nagrań wiązało się z ogromnymi kosztami. Nie było też mowy o stworzeniu domowego studia, które możliwościami byłoby zbliżone do profesjonalnych, a przy tym jego koszt byłby kilkanaście razy mniejszy. Dzisiaj wystarczy nam szybki komputer, karta muzyczna, trochę oprogramowania, monitory bliskiego odsłuchu, lub słuchawki, panele akustyczne oraz mikrofon, aby zacząć swoją przygodę z komponowaniem oraz produkowaniem muzyki w warunkach domowych.

Ile kosztuje studio nagraniowe?

Ważne jest aby uświadomić sobie fakty, o których wspomniałem powyżej na samym początku. Pozwoli nam to podjąć właściwe decyzje przy zakupie sprzętu oraz oprogramowania i jednocześnie przyczyni się do zaoszczędzenia sporej ilości środków finansowych. Sztuka komponowania oraz produkcji muzyki wiąże się przede wszystkim z tym w jaki sposób produkuje oraz miksuje się utwory

.Mniej ważne staje się to jaki posiadamy sprzęt oraz ile na niego wydaliśmy. Bez wiedzy oraz doświadczenia nawet z najlepszego sprzętu nie stworzymy dobrze brzmiącego utworu. Im szybciej i wcześniej zdamy sobie z tego sprawę, tym mniej będzie momentów zniechęcenia oraz frustracji. Albo ciągłego sprzedawania oraz kupowania nowych (czytaj: często zbędnych) gadżetów do waszego domowego studia (z życia wzięte…).

Druga kwestia, o której warto wspomnieć jest taka, aby robiąc zakupy ustalić sobie także limity finansowe w kwestii wyposażenia domowego studia nagrań. Wiem, że w gruncie rzeczy wszystko zależy od waszego budżetu, ale także dla tych, którzy maja więcej gotówki do zainwestowania… nie warto od razu kupować całego mnóstwa instrumentów, urządzeń lub oprogramowania do waszego nowego studia domowego. Wbrew pozorom wprowadzenie limitów przy zakupach przełoży się na szybszą pracę w studiu. Mając tylko kilka urządzeń do wyboru poznamy je przez to w 100 % i będziemy wykorzystywać ich pełny potencjał. Oczywiście jest minimum, które musimy posiadać, aby zacząć pracę, ale o tym nieco później.

Wyposażenie studia nagrań:

 

1.Wybór właściwego komputera.

2.Karta muzyczna.

3.Oprogramowanie.

4.Monitory bliskiego odsłuchu / słuchawki.

5.Mikrofon.

6.Dobór właściwego miejsca w warunkach pokojowych.

7.Wygłuszenie pokoju – panele akustyczne oraz idealny punkt odsłuchowy.

 

Studio domowe – dobór właściwego komputera

 

studio nagrań - komputer

 

Na samym wstępie tego rozdziału chciałbym nadmienić, iż z racji tego, że celem tej publikacji jest wprowadzenie was w arkana prowadzenia studia domowego nie będę tutaj dużo czasu poświęcał na przedstawienie idealnej konfiguracji komputerowej. Natomiast przedstawię wam ogólne wyznaczniki jakimi się musicie kierować przy zakupie swojego sprzętu.

Przede wszystkim musimy zacząć od tego na jakim sprzęcie pracować.

Czy ma to być platforma windowsową czytaj PC-et, czy wasz budżet pozwala na zakup Mac’a?

Nie wspominam celowo tutaj o komputerach opartych na platformie Linux z racji tego, iż o ile jeszcze można znaleźć oprogramowanie do produkcji muzyki na tą platformę, problemem jest tutaj ograniczone wsparcie w przypadku obsługi profesjonalnych kart muzycznych.

Na dzień dzisiejszy jeżeli chodzi o pracę w domu praktycznie nie ma żadnej różnicy jeżeli chodzi o platformy oparte na windowsie czy macu. Obie przyniosą Wam podobne rezultaty jeżeli chodzi o wydajność pracy na waszych projektach. Oczywiście warto tu wspomnieć o tym, żeby pamiętać o odświeżaniu waszych dysków twardych i rejestrów (w przypadku platformy windows) żeby zachować najlepszą jakość pracy. Komputer oparty na mac os x ze względu na inną strukturę systemu nie potrzebuje tego typu operacji w takim zakresie jak system windows.

Z najważniejszych rzeczy wewnątrz waszego komputera w studiu domowym radziłbym przede wszystkim się skupić na doborze dobrej płyty głównej, dużej ilości ramu (przyda się przy większych projektach) oraz jeżeli Wasz budżet na to pozwala to warto zainwestować w dysk pamięci typu SSD (w porównaniu do normalnych twardych dysków są one ultra szybkie, przełoży się to na szybsze odpalanie waszych sesji oraz możliwośćbezproblemowego zarządzania większą ilością ścieżek wewnątrz projektu).

Jeżeli jakimś cudem jeszcze zakupicie kartę dźwiękową na złącze typu FireWire to pamiętajcie o tym, żeby protokół do obsługi tego typu urządzenia miał chipset z Texas Instruments. Inne po prostu nie współpracują dobrze z kartami dźwiękowymi, co przełoży się na niestabilne działanie waszego programu do produkcji muzyki. W przypadku kart dźwiękowych obsługujących złącze USB nie ma takich problemów.

Ważną kwestią jest też to w jakim trybie chcecie pracować w Waszym studiu domowym . Czasami może się tak zdarzyć szczególnie w przypadkach jeżeli gracie dosyć często w klubach, że lepszym wyborem zamiast stacjonarnego komputera będzie laptop. Dzisiejsze laptopy praktycznie nie ustępują parametrami swoim stacjonarnym odpowiednikom, tak więc przede wszystkim zależy to od was. Jeżeli chcecie mieć bardziej przenośny zestaw, laptop będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Dobór laptopa pozostawię wam. Jeżeli pracujecie z kartą dźwiękową na USB nie powinniście mieć problemów z doborem laptopa opartego na platformie windows. Natomiast jeżeli chodzi o pracę z kartą dźwiękową na port Firewire tu polecam zainwestować w Macbooka Pro. Gdyż tylko one posiadają na dzień dzisiejszy port na chipsecie Texas Instruments.

Od jakiegoś czasu także mamy do czynienia z rozwijającym się coraz bardziej rynkiem kart muzycznych opartych na super szybkim złączu thunderbolt. W tym przypadku na niezależnie czy zamierzacie kupić komputer stacjonarny, czy też przenośny ze względu na póki co ograniczone wsparcie tego protokołu na komputerach opartych o system Windows jeżeli już zdecydujecie się zainwestować w sprzęt oparty na tym typie złącza to zdecydowanie polecam oprzeć go na sprzęcie spod marki Apple, aby uniknąć problemów z konfiguracją i późniejszym płynnym działaniem.

Podsumowując, tak samo jak w przypadku zakupu poszczególnych elementów do waszego studia, także przy zakupie komputera nie myślcie o tym za dużo. Nie chcecie przecież tracić cennego czasu na przeglądaniu internetu oraz forum internetowych, gdy z drugiej strony moglibyście już ten czas spędzić na tworzeniu waszych kompozycji na komputerze i rozwijaniu waszych zdolności producenckich. Jedyne na co mogę Wam zwrócić uwagę, szczególnie tym osobom które postanowiły złożyć sobie własny komputer to zainwestowanie w jak najlepszą płytę główną (o czym wspomniałem już wcześniej) oraz dobry i cichy zasilacz do komputera (cisza przyda się zawsze kiedy będziecie nagrywać wokale lub instrumenty zewnętrzne przez mikrofon).

Domowe studio nagrań jaki sprzęt? – karta muzyczna

 

domowe studio nagrań - karta muzyczna

 

W przypadku zakupu karty muzycznej tak jak przy zakupie pozostałego sprzętu do waszego domowego studia pamiętajcie żeby nie popadać w przesadę i wydawać mnóstwo pieniędzy na kartę z której nie będziecie korzystali w 100 %. Dużo się mówi na forach
internetowych o tym, jak to droższe karty z racji tego, że mają lepsze przetworniki dają lepszy dźwięk. Po części jest to prawda, szczególnie w przypadku konwersji analogowych dźwięków na cyfrowe ale trzeba sobie zdać sprawę, że nie będzie to na tyle zauważalna różnica szczególnie w przypadku kiedy dopiero zaczynacie swoją przygodę z produkcją muzyki.

Pamiętajcie, że mówimy tu o waszym studiu domowym, które z natury nie będzie miało takiego budżetu, jak wielkie studia. W większości przypadków wystarczą karty dźwiękowe z portem USB obsługujące 2 kanały – na których możecie nagrać swój głos oraz zewnętrzny instrument.

Nawet jeśli w przyszłości chcielibyśmy nagrywać w naszym studiu np. cały zespół, wystarczy, że będziemy nagrywać instrument/wokal pojedynczo, a potem złożymy to w programie do produkcji muzyki. Dobre karty dźwiękowe możecie już kupić za około 600PLN i w tym zakresie cenowym polecałbym następujące:

1. Focusrite Scarlett 2i2

2. Presonus AudioBox

3. Steinberg UR22

4. Roland UA-22

Wszystkie wyżej wymienione karty dźwiękowe zapewnią wam nagranie oraz wewnętrzne miksowanie utworów w wysokiej jakości przy zachowaniu niskiej ceny. Sterowniki do tych kart obsługują platformy Windows oraz Mac. Niezależnie od tego jaki komputer wybierzecie nie będziecie mieli problemów z instalacją tych kart dźwiękowych w swoim domowym studio.

Patrząc na ich parametry możecie zauważyć iż wszystkie te karty posiadają wejścia mikrofonowe typu phantom 48V, tak więc nie musicie się przejmować dokupywaniem przedwzmacniacza celem nagrania wokalu. Jeżeli chodzi już o temat przedwzmacniaczy tu także polecał bym się wstrzymać z jakimikolwiek zakupami. Tak jak już wcześniej wspomniałem wyżej wymienione karty dźwiękowe pozwolą wam nagrać wokal w wysokiej jakości.

Zakup przedwzmacniacza niewiele wniesie do Waszego domowego studia na tym etapie. Tutaj także polecał bym zrezygnować z czytania for internetowych w tym zakresie. Powiem szczerze, że taki sprzęt ma sens w dużych studiach oczywiście z racji tego, że pracując w domenie analogowej drogie przedwzmacniacze mogą dodać „to coś” do wokalu. Ale dla nas wszystkich pracujących w warunkach domowych wydawanie pieniędzy na tego typu urządzenie jest zbędne. Pamiętajcie, że cały czas mówimy o studiu domowym.

Generalnie zwarto rozpatrzeć zasadę, że wokal powinno się nagrać czysto i bez efektów. A dopiero póżniej wewnątrz waszych programów do produkcji muzyki możecie się zająć jego obróbką korzystając z dostępnych w nim efektów.

Pozostały jeszcze takie zagadnienia w temacie studia domowego jak: oprogramowanie, monitory bliskiego odsłuchu / słuchawki, mikrofon, dobór właściwego miejsca w warunkach pokojowych.oraz wygłuszenie pokoju i idealny punkt odsłuchowy. O tych temat jednak mowię w kolejnym artykule, który znajdziecie tutaj.

Jeżeli interesują Was tematy związane z produkcją muzyki, jej miksu i masteringu to oczywiście zapraszam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z moim szkoleniami. Oprócz szkoleń dostępnych do zakupu prowadzę także warsztaty stacjonarne i szkolenia 1:1. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu.