Mini studio nagrań - porady część 1

Mini studio nagrań – porady część 1

kurs mix mastering
Kompresja dźwięku w muzyce – jak uzyskać lepszą moc w utworach, kilka prostych porad
15 stycznia, 2020
produkcja na słuchawkach
Produkcja muzyki na słuchawkach – porady
13 marca, 2020
kurs mix mastering
Kompresja dźwięku w muzyce – jak uzyskać lepszą moc w utworach, kilka prostych porad
15 stycznia, 2020
produkcja na słuchawkach
Produkcja muzyki na słuchawkach – porady
13 marca, 2020
Pokaż wszystko

Mini studio nagrań – porady część 1

Przeprowadzka do nowego studia muzycznego

 

Mini studio nagrań – porady

Dla początkujących w tematach aranżowania pomieszczenia na studio zacznę może od tego, że generalnie najpierw powinno się posłuchać swojej ulubionej muzyki na sprzęcie jaki macie i sprawdzić jak ten pokój brzmi bez żadnej adaptacji. Jakie jest echo, jak się prezentują niskie częstotliwości basowe w poszczególnych miejscach w pomieszczeniu i na tej bazie można podjąć konkretne decyzje jak zaaranżować to wszystko żeby dało odpowiedni rezultat.

Przeprowadzka do nowego studia muzycznego

Na zdjęciu możecie zauważyć, iż pomieszczenie które będę arażował przypomina prostokąt, oczywiście najlepiej było by mieć coś z kształtami bardziej łamanymi celem rozbicia nieprzyjemnych fal stojących, ale zakładam, że większość z Was będzie miała podobną sytuację. Te cienkie czarne kreski na obrazku to oczywiście panele akustyczne. Podstawa to zainstalowanie tego typu ustroi w rogach celem wyeliminowania problemów w najniższym zakresie odsluchowym *efekt dudnienia.

Jeżeli chodzi o sam panel to standardowo będzie miał on rozmiar ok. 120 na 60 cm i grubość wełny to 10 cm. I taką grubość wszystkim polecam. Panele jak sami robicie najlepiej obłożyć na ramie albo folią, albo agrowłókniną celem zniwelowania wydostawania się waty mineralnej na zewnątrz. Materiał na panelu to bawełna, która najlepiej sprawdzi się w tym przypadku.

Panele zostaną rozmieszczone w pomieszczeniu w taki sposób, aby sukcesywnie zapewniły balansowanie częstotliwości. Jeżeli chodzi o wysokość pomieszczenia to jest to około 2,5 m, panele instaluję na takiej wysokości żeby monitory znajdowały się gdzieś na poziomie 3/4 licząc od góry.

Na środku obrazku możecie znaleźć dwie kreski, czyli kolejne dwa panele które zainstaluje na suficie tzw. cloudy. Zapewnią dodatkowe wsparcie w uzyskaniu odpowiedniego pola odsłuchowego.

Z racji tego, że planuję także rejestrować na jednej ze ścian zainstaluję pianki akystyczne od firmy apama project 50×50 cm celem zniwelowania echa, w sumie polecam sprawdzić ich produkty linia professional, przy tej ścianie pojawią się także panele na kółkach które będe instalował za osobą w czasie rejestrowania. Podczas etapu produkcji i miksu i masteringu w rogu tej ściany pojawi się także przenośny panel akustyczny. Przy okazji jeszcze pomiędzy panelami na bocznej ścianie albo pojawią się dyfuzory, albo pianki akustyczne celem dalszej redukcji echa w pomieszczeniu (chcę po prostu uzyskać dobry balans pomiędzy rejestracją, a środowiskiem do miksowania utworów).

Jeżeli macie podobny układ to tego typu rozmieszczenie ustroi zapewni Wam dobre środowisko. Oczywiście później należałoby przeprowadzić jeszcze testy (przed też) z użyciem odpowiedniego oprogramowania i mikrofonu do analizy środowiska odsłuchwego (tak się to robi w profesjonalnych studiach muzycznych), żeby poznać jak przenoszą się dźwięki w odpowiednich zakresach częstotliwości. Dzięki temu można poznać słabe i mocne strony Waszego pola odsłuchowego, ale z całą pewnością jak wykonacie to co mam na obrazku, to będzie to już dawało odpowiedni efekt i później już tylko pozostanie kwestia przejścia przez parę projektów celem przyzwyczajenia się do swojego pomieszczenia.

W kolejnych wpisach postaram się także zamieszczać filmiki z prac, tak więc do następnego. W ten weekend czeka mnie malowanie :).

Na obrazku pod spodem znajdziecie tabelkę pokazującą absorbcję dźwięku w poszczególnych pasmach w przypadku panelu isover PT-80. Dla porównania pianki akustyczne dobrze działają do okolic 200 hz, dlatego warto skorzystać z paneli z waty celem uzyskania właściwego rezultatu. Idealnie za to się nadawają się one do skracania echa, co ma znaczenie przy rejestracji, ale w kwestii miksowania muzyki tutaj robotę głównie robią panele. To tak dla tych z Was którzy myśleli tylko o piankach. I generalnie nie zachęcam do zakupu na allegro. Pianka z apamy jest dużo bardziej gęsta, ma wszystkie atesty, nie jest to pianka tapicerska, czyli to co
sprzedają w większości przypadków na allegro.

Przeprowadzka do nowego studia muzycznego