Produkcja muzyki - jak osiągnąć sukces w tym zawodzie?

Produkcja muzyki – jak osiągnąć sukces ?

Realizacja dźwięku - jak uzyskać dobrze brzmiący wokal w utworze
Mix wokalu – jak uzyskać dobre brzmienie w utworze?
13 sierpnia, 2019
Ableton Live – środowisko do tworzenia muzyki
5 września, 2019
Realizacja dźwięku - jak uzyskać dobrze brzmiący wokal w utworze
Mix wokalu – jak uzyskać dobre brzmienie w utworze?
13 sierpnia, 2019
Ableton Live – środowisko do tworzenia muzyki
5 września, 2019
Pokaż wszystko

Produkcja muzyki – jak osiągnąć sukces ?

Tworzenie muzyki

Tworzenie muzyki

W jednym z ostatnich moim wpisów na kanale facebook wspomniałem, iż artysta Gogan z którym już współpracuję od dłuższego czasu wbił się na 11 miejsce ze swoim ostatnim projektem na listę portalu Beatport (w tym projekcie byłem odpowiedzialny za mastering oraz wsparcie przy produkcji). Cieszy mnie to bardzo i po części mam nadzieję, iż chociaż trochę przyczyniłem się do tego, gdzie Sebastian jest dzisiaj. Tak na marginesie współpracujemy już ze sobą trochę dłużej i przez jego upór oraz systematyczność idealnie widać na tym przykładzie co to daje bowiem sporo się zmieniło w jego produkcjach na plus od początków działalności do dnia dzisiejszego. Na pewno bardzo ważnym czynnikiem w tym temacie jest także to, iż jest on aktywnym Djem na scenie, dlatego ma on możliwość przeanalizowania na imprezach swoich produkcji pod względem zarówno odbioru czy też sprawdzenia brzmienia i dynamiki.

A dlaczego właściwie piszę o tym? Mianowicie używa on bardzo minimalistycznego zestawu do produkcji swoich utworów, który jest oparty o zestaw monitorów, słuchawki, lekką adaptację akustyczną, kartę muzyczną oraz zewn. syntezator, który głównie służy dzisiaj jako kontroler midi. Całość produkcji tworzona jest w programie Ableton Live. Czyli jak zwykle przypominam Wam kochani, iż żeby tworzyć muzykę na dobrym poziomie w cale nie trzeba nie wiadomo jakiego sprzętu i instrumentów, efektów wirtualnych. Wystarczy tylko w 100 % wykorzystać to co się ma i systematycznie na tym działać, aby poznać maksymalnie możliwości jakie daje nam to co aktualnie mamy w swoim arsenale. Sam ten temat przerabiałem na własnej skórze lata temu, kiedy przez pewien okres byłem bardziej zbieraczem niż czynnym producentem/inżynierem dźwięku i kończyło się to tak, że po prostu poprzez moje działanie traciłem pieniądze sprzedając coś po pewnym czasie ze stratą.

Jeżeli chodzi o moje wsparcie przy jego projektach to w gruncie rzeczy cały czas głównie skupiamy się na osiągnięciu dobrej dynamiki w dolnych częstotliwościach – czyli mówię tutaj o idealnej relacji takich elementów muzycznych jak stopa i bas. Problemy te jestem w stanie zrozumieć bowiem monitory Sebastiana nie mają szerokiego zakresu częstotliwości, a i na słuchawkach ciężko jest także ten temat ogarnąć. W każdym razie niezależnie czy to będę ja, czy jakiś inny inżynier dźwięku z dobrym słuchem polecam Wam kochani korzystać także z takiej opcji jak ocena swoich dokonań przez profesjonalistę za takiego zakresu jak mix mastering.

Podsumowując moje dzisiejsze przemyślenia odnośnie tematu jakim jest produkcja muzyki możecie rozbić je na trzy najważniejsze rzeczy na jakie warto zwrócić uwagę:

1. Nie potrzeba dużej ilości sprzętu analogowego/wirtualnego do uzyskania bardzo dobrych efektów.
2. Produkcja muzyki to przede wszystkim systematyczna praca i stałe dążenie do wyznaczonych przed sobą celów.
3. Warto nawiązać kontakt z profesjonalistą/profesjonalistami, którzy będą w stanie wspomóc twoje produkcje doświadczonym uchem.

To tyle moi kochani na dzisiaj. Walczcie a będzie Wam dane!