Jeden z podstawowych problemów z jakim muszą się mierzyć początkujący producenci to zawieszanie się w pętli na etapie komponowania utworu.
Jeżeli Wy także zmagacie się z tym problemem i przez to nie jesteście w stanie dokończyć Waszych projektów, to ze swojej strony mogę polecić kilka prostych trików, które z całą pewnością wpłyną na uniknięcie frustracji związanych z tym zagadnieniem: – nie zamykajcie się na tworzenie tylko krótkich pętli (np. 4 / 8 taktów).
Aby cokolwiek wyciągnąć z projektu na etapie aranżacji Wasze podstawowe pętle (perkusyjne/melodyczne) powinny mieć co najmniej 32 lub 64 takty – w tym wypadku jeżeli mówimy o podkładzie perkusyjnym taka duża pętla da Wam możliwość znacznego urozmaicenia pojawiających się elementów perkusyjnych co bezpośrednio przeniesie się na uzyskanie lepszej dynamiki w utworze.
Odnośnie tematu urozmaicania podkładów perkusyjnych dobrą opcją jest ich nagrywanie na żywo w aranżacji np. macie gotowy bas i stopę plus podstawowy hihat i werbel ; w tym momencie włączamy funkcję nagrywania midi/audio na żywo w programie i zaczynamy korzystać z dobrodziejstw jakie daje możliwość zgrania instrumentu na żywo.
Pamiętajcie przy tym, iż po nagraniu nie warto od razu włączać kwantyzacji aby wyrównać wszystkie nuty, chodzi o to aby zachować czynnik ludzki w Waszych podkładach, jedynie w miejscach gdzie coś bardzo wyskakuje w tym momencie oczywiście należy to wyrównać; dzięki tej metodzie Wasz podkład zyska w kontekście całego utworu, gdyż będzie on zachowywał naturalną dynamikę.
W przypadku, gdy Wasza “długa” pętla jest dobrze rozbudowana w tym momencie warto już skopiować ją kilka razy, tak aby wypełnić pełną długość założonej przez Was kompozycji i następnie bez problemu będziecie mogli już przejść do sklejania całości.
Dobrym sposobem na sfinalizowanie Waszego projektu jest próba skopiowania aranżacji utworów Waszych ulubionych wykonawców (oczywiście przy założeniu, iż Wasz projekt jest w podobnym klimacie muzycznym) – w tym momencie szczególnie jeżeli dopiero uczycie się tworzyć profesjonalne aranże w krótkim czasie odwzorowując tą technikę w kliku Waszych projektach będziecie mogli nabrać pewności siebie w tym zakresie , a dodatkowo z biegiem czasu na pewno zaczniecie dodawać ze swojej strony swoje triki do kompozycji co dodatkowo wpłynie na jej urozmaicenie.
Prawda jest taka iż każdy stara się wzorować na swoich ulubionych producentach, dlatego w tym temacie nie musicie się zbytnio przejmować tylko starajcie się czerpać od nich jak najwięcej poprzez ciągłe analizowanie ich utworów (aranż, korekcja, efekty dźwiękowe, panorama stereo, dynamika itp.).
Tak najszybciej osiągniecie zamierzony przez Was rezultat.
Jak szukacie wsparcia w tym temacie, to zapraszam do przejrzenia kursów z kategorii kurs produkcji muzyki.