Logic Pro X – konfiguracja biblioteki na zewnętrznym dysku

Logic Pro X – konfiguracja biblioteki na zewnętrznym dysku

Logic Pro X – konfiguracja biblioteki na zewnętrznym dysku

Logic Pro X ma wiele wiele pozytywów, ale gdzie jeszcze zostaje w tyle w porównaniu do konkurencji to raczej podstawowa sprawa dla wielu z nas czyli możliwość wyboru miejsca gdzie zainstalujemy jego biblioteki. Cały czas po cichu liczę, iż za niedługo będzie to poprawione, w końcu nawet już teraz w najnowszej jego odsłonie możemy zauważyć początki aktualizowania przeglądarki po prawej stronie okna aranżacyjnego, która także wymaga zdecydowanego odświeżenia. Jakiś czas temu wrzuciłem już wideo na mój kanał youtube jak to zrobić, niestety ta metoda czyli po prostu stworzenie linka bezpośredniego w systemie w najnowszych wersjach mac os już nie działa. Na szczęście istnieje lepsza ręczna metoda, którą możemy wykorzystać przy przenosinach naszej biblioteki. Mianowicie do tego musimy wykorzystać stworzenie linku typu symbolic/symlink. W przeciwności do starej metody przy każdej aktualizacji bibliotek nie będą się one wgrywały znowu na Wasz dysk systemowy tylko do lokacji na Waszym zewnętrznym dysku.

Aby stworzyć tego typu linki musimy najpierw odpalić terminal systemowy, który znajdziecie w aplikacjach i katalogu narzędzi (przepraszam ale pracuję na wersji angielskiej systemu gdzie ścieżka jest następująca applications/utilities, zakładam, że na polskiej wersji wygląda to tak samo).

Jak przenieść zainstalowaną bibliotekę na dysk zewnętrzny z wykorzystaniem symlink ?

1. Najpierw odnajdźcie bibliotekę logic pro. U mnie na wersji angielskiej systemu znajduje się ona w katalogu :

mój dysk systemowy/library/Application Support/Logic

Przenieście ją w całości na Wasz zewnętrzny dysk (możecie na zewnętrznym dysku stworzyć sobie także katalog, żeby łatwiej Wam było ogarnąć to wszystko) czyli np.

mój zewn. dysk/LogicProBiblioteka/Logic

Jak już przekopiowaliście wszystko to możecie skasować bibliotekę na systemowym dysku.

Następnie stworzymy symlink.

Aby to zrobić musimy najpierw w terminalu wprowadzić komendę, która da nam uprawnienia administratora. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć symlink. Czyli w oknie terminala wprowadźcie komendę:

sudo -s

terminal zapyta się o nasze hasło administratora. Wprowadźcie hasło i naciśnijcie klawisz enter na Waszej klawiaturze.

Następnie stworzymy symlink (zwróćcie uwagę na to aby dokładnie wprowadzić ścieżki bo inaczej nic nam z tego nie wyjdzie, to samo tyczy się spacji pomiędzy komendami)

(wpiszcie to dokładnie tak ja tutaj, ważne są nazwy ścieżek i przerwy pomiędzy wyrazami oraz znaki)

Audio – tutaj wprowadźcie dokładną nazwę Waszego zewnętrznego dysku

LogicProBiblioteka – tak nazwałem katalog z biblioteką na zewn. dysku, jak będziecie mieli inną nazwę katalogu to wprowadźcie ją dokładnie tutaj

Dodam tylko że jeżeli nie chcecie ręcznie tego przepisywać i mieć pewność, że dobrze wprowadziliście linki do terminala to wystarczy odpalić okno przeglądarki systemowej, wejść na zewnętrzny dysk odnaleźć katalog z biblioteką czyli tak jak w moim przykładzie będzie to Audio/LogicProBiblioteka/Logic i po wprowadzeniu ln -s wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszki na katalog i przytrzymując przycisk można go wrzucić do terminala. Następnie powtórzyć to samo tylko z katalogiem Application Support na dysku systemowym w katalogu Biblioteka lub Library. Później tylko musicie naciśnąć klawisz backspace na klawiaturze komputera i dodać /Logic aby stworzyć symlink.

Jeżeli wszystko poszło ok to w tym momencie powinniście już mieć stworzony link na Waszym dysku systemowym czyli lokacja Biblioteka lub Library /Application Support/Logic – katalog Logic powinien być z zakręconą strzałką po lewej stronie na dole.

 

Wojtek Klecki