Ableton Kurs - obsługa programu, produkcja muzyki, mix i mastering

Ableton Kurs

 

Naucz się korzystać z programu Ableton Live!

Serdecznie zachęcam do zapoznania się  z ofertą moich kursów z obsługi programu, produkcji muzyki, miksu i masteringu w programie Ableton Live.

Szkoleniem w ramach oprogramowania Ableton Live zajmuję się już od ponad 8 lat. Dlatego korzystając z moich kursów macie pewność, iż wiedza zostanie przekazana Wam w sposób profesjonalny i przejrzysty.

Ableton Live to jeden z najbardziej popularnych programów, w którym można zająć się takimi procesami jak  tworzenie muzyki i post produkcja utworu muzycznego, czyli jego miks i mastering. Oprócz tego aplikacja ta daje także spore możliwości w kwestii dogrywania muzyki na żywo. Dzięki wykorzystaniu zewnętrznych kontrolerów midi mamy sporo możliwości  wykorzystania potencjału odgrywania całych utworów, czy też specjalnie przygotowanych setów złożonych z zapętlonych próbek audio i dodawania do nich oraz manipulacji w czasie rzeczywistym ciekawych efektów dźwiękowych.

Na stronie znajdziecie szkolenia z takich wersji programu jak: Ableton Live 8, Ableton Live 9 oraz Ableton Live 10 i wkrótce Ableton Live 11.  Szczegółowe informacje na temat tego co znajduje się w kursach znajdziecie klikając na wybrany tytuł. Każdy kurs można zakupić bezpośrednio na stronie. Po jego zakupie dostajecie na maila link do pobrania kursu. Dzięki temu zawsze do niego będziecie mogli wrócić, nawet jeżeli coś Wam umknie. Zachęcam także do zaznajomienia się z pakietami promocyjnymi.

W ramach dotychczasowych edycji programu jego trzon został taki sam i te wszystkie szkolenia z produkcji, które znajdziecie na mojej witrynie można śmiało wykorzystać w jego najnowszych edycjach.

Ableton Live 10 wniósł wiele nowości, łącznie z optymalizacją działania programu. Pojawiły się też nowe instrumenty oraz efekty dźwiękowe.

Syntezator Wavetable (dostępny w wersji Ableton Live 10 Suite) jest podobny do Xfer Serum – wykorzystuje próbki sampii dla swoich dwóch oscylatorów. Jego sekcja modulacji składa się z dwóch obwiedni i dwóch LFO, które można odwzorować na dowolny parametr w syntezatorze. Inne funkcje obejmują morfing tablicy próbek dźwięku, sekcję podrzędną i dwa filtry – po jednym dla każdego oscylatora.

ableton kursDrum Buss to trzy efekty w jednym, czyli kompresor , saturator oraz transient designer. Narzędzie łączy te efekty w jeden, umożliwiając łatwiejsze nadanie charakteru bębnom. Pozwala również na wybranie boomu basowego na określonej częstotliwości z kontrolą zaniku dla dodatkowego charakteru.

Echo to nowy efekt opóźnienia, który łączy w sobie klasyczny analogowy charakter z nowoczesnym cyfrowym dźwiękiem. Ma wiele funkcji, w tym szum, modulację, nasycenie, a nawet pogłos.

Pedal – efekt ten zapewnia brzmienie pedałów gitary overdrive, distortion i fuzz. Może być przydatny  do subtelnego rozgrzania wokalu, dodania przesteru do partii gitary lub dodania składowych harmonicznych do syntezatora basowego.

Capture – Ableton Live 10 rejestruje w wszystko w tle co grywasz, nawet jeśli nie wciśniesz klawisza record. Udało Wam się zagrać fajną frazę, ale zapomnieliście to zarejestrować? Jedyne co musicie zrobić, to nacisnąć przycisk „Capture” po odtworzeniu czegoś, co chcecie zapisać, a zostanie to automatycznie dodane do ścieżki.

Z innych ciekawych rzeczy wprowadzonych w tej wersji uzyskaliśmy możliwość grupowania ścieżek w podgrupy na więcej niż jednym poziomie, tak więc w praktyce np. jeżeli mamy  dużo śladów perkusyjnych i chcemy je podzielić w dwa poziomy podgrup, które możemy razem procesować to możemy teraz tak zrobić (czyli możemy uzyskać efekt grupowania mniejszych grup). Ableton Live 10 wprowadził także możliwość globalnego włączania/wyłączania automatyzacji na ścieżkach.

ableton kursAbleton Live 11 to kolejna odsłona programu, która jest ewolucją w dobrą stronę.  W jej ramach wprowadzono, takie funkcje jak:

Comping –  Ableton Live od teraz organizuje wiele przebiegów wykonania audio lub MIDI w osobne ścieżki. Najlepsze części tych ujęć można następnie skleić razem, aby uzyskać pożądany przez nas efekt końcowy. Funkcja ta daje także spore możliwości w zakresie tworzenia i projektowania nowych dźwięków.

Link track editing, czyli edycja połączonych ścieżek – połącz dwie lub więcej ścieżek, aby edytować ich zawartość jednocześnie.

Nowe opcje midi:

Obsługa MPE – opcja ta pozwala muzykom dodawać modulacje brzmienia (zmiana wysokości tonu, slajd) dla każdej indywidualnej nuty w akordzie, dodawać subtelne wariacje ekspresji, przechodzić między akordami i łatwiej tworzyć ewoluujące tekstury dźwiękowe.

Expression View – muzycy mogą edytować obwiednie wysokości, slajdu i nacisku każdej nuty, aby udoskonalić ekspresję dubli lub projektować dźwięk na nowe sposoby, sekwencjonując polifoniczne wariacje dźwięku.

Nowe efekty:

ableton kursHybrid Reverb – łączy pogłos oparty na impulsach z algorytmicznym, umożliwiając tworzenie dowolnej przestrzeni, od dokładnych środowisk rzeczywistych po te, które przeczą rzeczywistości fizycznej.

Spectral Resonator – rozbija widmo przychodzącego sygnału audio na części, a następnie rozciąga, przesuwa i rozmywa wynik o częstotliwość lub nutę w subtelny lub radykalny sposób. Wejście MIDI sidechain pozwala również muzykom przetwarzać materiał w tonacji, a nawet grać na urządzeniu tak, jakby to był instrument polifoniczny.

ableton kursSpectral Time – przekształca dźwięk na części składowe i je opóźnienia, co powoduje metaliczne echa, zmianę wysokości częstotliwości i efekty podobne do pogłosu. Funkcja Freeze przechwytuje i zatrzymuje fragment dźwięku – zarówno w trybie swobodnym, jak i w trybie rytmicznym, celem uzyskania efektu zacięcia i rozmycia brzmienia generowanego dźwięku.

Nowe funkcje w Ableton Live 11 dla wszystkich, którzy wykorzystują program do grania na żywo:

Funkcja śledzenia tempa na żywo – program słucha i dostosowuje swoje tempo na podstawie przychodzącego dźwięku w czasie rzeczywistym, dzięki czemu tworzy dynamiczną część zespołu zamiast bycia źródłem tempa, za którym każdy musi podążać.

Zapiski makro – to szybki sposób na tworzenie natychmiastowych zmian dźwięków dla celów takich jak urozmaicanie przejść w utworach.

Poprawki w racku – racki można skonfigurować tak, aby zawierały od 1 do 16 makr, makra można losowo wybierać za pomocą jednego przycisku.

ableton kursOprócz wspomnianych powyżej nowości poprawiono jeszcze bardziej wydajność programu. Zaktualizowano bazę dźwięków oraz efektów dźwiękowych takich jak: Redux, Phaser-Flanger i Chorus-Ensemble. Dodatkowo od teraz muzycy mogą używać funkcji skal bezpośrednio w edytorze MIDI Live jako przewodnika lub odniesienia, sprawdzając, które nuty są w tonacji, lub mają możliwość zwinięcia rolki fortepianu, aby wyświetlić tylko te nuty, które mieszczą się w wybranej przez nich skali.  Oprócz tego muzycy mogą także edytować pętle wielu klipów jednocześnie, pracując na jednym klipie w kontekście i łatwo transponować całe aranżacje z jednego edytora midi. 

W ramach swojej już kilkunastoletniej pracy przerobiłem naprawdę mnóstwo oprogramowania. Ableton Live był zawsze ze mną od początku, kiedy to powstała pierwsza wersja około 2001 roku, jeszcze bez opcji midi i jest on ze mną do teraz. Jest to idealne narzędzie do szybkiego tworzenia muzyki od podstaw oraz ekspresyjnej kreacji dźwięku. A dodatkowo idealnie się sprawdza do grania na żywo.

Chcesz lepiej poznać ten program? Zapraszam do skorzystania z mojej oferty szkoleń do zakupu i natychmiastowego pobrania. Dodatkowo w razie zainteresowania zajmuje się także prowadzeniem szkoleń indywidualnych oraz warsztatów. Skorzystajcie z mojej 20 letniej wiedzy jako nie tylko szkoleniowiec, ale przede wszystkim jako producent muzyczny.

Jeżeli wolicie taką opcję zdobywania wiedzy to zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego.